Vesnice a menší města Plzeňského kraje pociťují nebývalý zájem o nákup domků a pozemků zejména od mladých lidí. Chtějí k nim také vlastní zahrady, kde by mohli pěstovat zeleninu, ovoce, byliny a chovat slepice. Pandemie tento trend ještě výrazně urychlila. "Vyprodané" domy a chalupy hlásí řada obcí.
„Pandemie udělala teď pro obnovu venkova víc než všechny možné programy obnovy. Lidé zůstali doma, a zjistili, že v městech to není úplně ono. Prošli si venkov, přírodu a pak si řekli, že si tam pořídí domek. Hodně si berou hypotéky a teď jsou domky na vesnicích vykoupené," řekl Pavel Čížek (STAN), náměstek hejtmana a místostarosta Spáleného Poříčí v Brdech.
Kraj i obce se léta snažily, aby mladí šli na vesnici, ale nikdy se to nepovedlo. „A určitě se to za pár let projeví na malých vesnicích, které tak začnou být obnovované tím nejpřirozenějším způsobem," hodnotí Čížek. Ceny nemovitostí na venkově jsou teď výrazně vyšší než před pandemií, ale podle Čížka stále levnější než parcely v satelitech u velkých měst. Pandemie také urychlila příklon k samopěstitelství a samozásobitelství.
Největší letošní výdajovou položkou Rozvadova na Tachovsku s 800 obyvateli je 30 milionů korun na nákup parcel, které chce obec připravit pro rodinné domy, vyčleněných má dalších 20 milionů korun. Kostelec u Stříbra s 600 obyvateli připravuje novou bytovou zónu s 21 parcelami, bude hotová do jara. Za tři měsíce byly rozprodané všechny parcely za 720 korun za metr čtvrreční. Koupili je lidé z Plzeňska, Tachovska i Domažlicka. „V poslední době se nám daří oslovit mladou generaci. Lákáme je na parcely, jimiž se snažíme udržet počet obyvatel," vysvětluje Václav Bernard (STAN), starosta Všerub na Domažlicku s 800 obyvateli. Dětí přibývá a školka, kterou obec rozšiřuje, už je musí odmítat.
Základní školu rozšiřuje také Postřekov s 1100 obyvateli. „Počty dětí rostou. U nás i v okolních vesnicích je velká poptávka mladých rodin po stavebních parcelách," uvedl starosta Petr Anderle (BEZPP za ČSSD). Obec chce v létě stavět obytnou zónu u hřiště s 15 parcelami. Rochlov na Plzeňsku díky nákupům domů a parcel roste o desítky obyvatel na současných 310. „Přibývají mladí s dětmi, jsme blízko Plzně i dálnice," popisuje starosta Jiří Patera (Za další rozvoj obce). Chalupy i pozemky jsou teď téměř rozprodané v brdském Mladém Smolivci a v Manětíně na Plzeňsku.
Také Pačejov na Klatovsku se 750 občany, kde byl poslední roky menší zájem o domy a parcely kvůli zvažované stavbě jaderného úložiště, pociťuje poslední rok vyšší poptávku i u chalup. „To je tou covidovou dobou. Lidé chtějí vypadnout z měst a cestování nebylo možné," řekl starosta Jan Vavřička (Za rozvoj obce a regionu). Podle něj jsou u nich ceny pětinové proti nemovitostem nabízeným na Šumavě. „Když se něco objeví, ta se to prodá velice rychle. V poslední době tu lidé koupili několik domů i pozemků, které nevypadaly nijak vábně a přitom za bláznivé ceny," podivil se. Pačejov teď připravuje osm parcel a dva nájemní domy se šesti byty.
Výrazně vyšší poptávku po bydlení než dříve hlásí i menší města v regionu, hlavně v Pošumaví. Janovice nad Úhlavou s 2200 obyvateli nabídnou příští rok 35 parcel směrem na Klenovou. Podle starosty Michala Linharta (Janovicko - SNK) je v podhůří Šumavy velký zájem o stavby rodinných domů. Díky poptávce hlavně mladých rodin připraví do září největší novodobou bytovou zónu se 45 parcelami také pětitisícové Nýrsko. „Začali jsme prodávat na počátku roku a k dnešku nemáme ani jeden volný pozemek. V lokalitě nad kotelnou chceme dalších asi 25 pozemků," uvedl starosta Miloslav Rubáš (Volba pro Nýrsko). Město má ještě velkou rezervu v areálu bývalých kasáren a na pozemcích bývalé drůbežárny, kterou koupilo a zlikviduje ji. Stejně velké Horažďovice na Klatovsku, jimž za posledních pět let klesl podle obyvatel, připravují díky aktuální poptávce mladých plochu pro 20 rodinných domů, první velkou po roce 1990. Ke koupi budou parcely příští rok.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.