Městská odpadová firma Čistá Plzeň rozmístila ve městě prvních osm šedých kontejnerů na kovy. Jsou určeny hlavně na hliníkové i železné plechovky od nápojů a potravin, víčka a zátky, alobal a drobnosti z domácností jako kancelářské svorky, ramínka a staré klíče. Kontejnery zapůjčila zdarma obalová firma EKO-KOM. Jejich počet se po vyhodnocení výrazně zvýší. Novinářům to dnes řekl Otakar Horák, ředitel Čisté Plzně, která zajišťuje pro město svoz odpadů. Firma předložila radnici projekt, který počítá v Plzni s 50 až 60 místy s nádobami na všechny druhy tříděného odpadu včetně drobných elektrospotřebičů a textilu.
Kovový odpad k recyklaci mohou lidé v Plzni nově vhazovat do plastových nádob tvaru zvonu o objemu 1200 litrů, podobných jako na sklo. "Instalovali jsme je před necelým měsícem a zatím se velmi osvědčily. Starostové obvodů k tomu udělali velkou kampaň," uvedl Horák. Firma bude kontejnery vyvážet autem s hydraulickou rukou.
"Loni se v našich sběrných dvorech vytřídilo téměř 400 tun kovů. Věříme, že díky tomuto pilotnímu projektu, který testujeme na území celého města a v různých druzích zástaveb, se nám podaří množství výrazně navýšit," uvedl primátor Martin Baxa (ODS). Kovy prodává Čistá Plzeň zpracovatelům a příjmy jdou na provoz sběrných dvorů.
Města a obce musejí podle vyhlášky k zákonu o odpadech zajišťovat možnost třídění kovů od ledna 2015, a to ve sběrných dvorech, do velkoobjemových kontejnerů nebo sběrných nádob. Do plzeňských šedých kontejnerů nepatří obaly od sprejů a deodorantů se zbytky obsahu, plechovky od barev a laků, elektroodpad a baterie.
Dvě nádoby umístila Plzeň u sběrných míst v okrajových částech Lhota a Malesice, další dvě na opačný konec do zástavby rodinných domů v Radčicích a Červeném Hrádku. Čtyři nádoby jsou testovány v husté zástavbě největšího sídliště Lochotín v ulicích Sokolovská, Žlutická, Plaská a alej Svobody. "Na přelomu roku to vyhodnotíme, ale spíše nám jde o umístění dalších nádob, které už se, vzhledem k tomu, že jsme přidávali kontejnery na separ (tříděný odpad), teď těžko někam vejdou," řekl Horák.
Plzeň nyní rozhodne, zda vytvoří 50 až 60 sběrných nízd, které by garantovaly spádovost a stejný přístup. Musí najít místa a peníze na úpravu ploch pro nádoby, které jsou teď rozstrkané různě po Plzni.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.