středa 28. října 2020 Státní svátek

Plzeň už hledá vánoční strom na náměstí, darovat ho mohou lidé

Plzeň už začala shánět vánoční strom, který o adventu ozdobí centrální náměstí Republiky. Vyzývá proto obyvatele města a blízkého okolí, kteří se chystají pokácet vzrostlý jehličnan, aby ho nabídli městu. Hledá se zejména smrk, jedle nebo douglaska o výšce 13 až 15 metrů, pravidelného kuželovitého tvaru s neprosychajícími větvemi, řekl dnes vedoucí úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka.

"Důležitým kritériem pro výběr je také přístupnost pro jeřáb a nákladní auto," doplnil. Odborníci posoudí nabídky ze všech hledisek. "Ne každý strom, který vypadá esteticky na zahradě, se hodí i na prostranství na náměstí," řekl Havelka. Výběr není podle něj jednoduchá záležitost. I po poražení stromu je nutné prozkoumat, zda není kmen například příliš napadený hnilobou nebo jinak poškozen. Pro takový případ musí mít město v záloze další stromy.

K darování vánočního stromu oslovuje Plzeň obyvatele pravidelně, a to nejen kvůli úspoře za dopravu ze vzdálenějších míst. "Jsme přesvědčeni, že Plzeň by si měla najít svůj vánoční strom na svém území, případně v blízkém okolí. V posledních letech pocházely vánoční stromy ze soukromých zahrad i z městských pozemků," řekl Havelka. Loni zdobila náměstí douglaska tisolistá ze soukromé zahrady ze Slovan, předloni smrk z městského pozemku na sídlišti Skvrňany a o rok dříve rovněž douglaska tisolistá, která rostla v Radobyčicích na pozemku města.

Nabídku s uvedením adresy pozemku a kontaktem na majitele, přístupností pro jeřáb a nákladní auto, případně i s fotografií, mohou lidé poslat na Správu veřejného statku města Plzně, Klatovská 10-12, nebo na e-mail svsinfo@plzen.eu.

Autoři | Foto M. Chaloupka

Štítky ČR, zábava, správa, Vánoce, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.