neděle 20. června 2021 Květa

Šumavu čeká první nápor turistů, otevřou se i výběhy s vlky, rysy a jeleny

Návštěvnická střediska a informační centra na Šumavě se od dnešního dne skoro po pěti měsících opět otevírají. Spustí se také registrace na oblíbené výlety do divočiny s průvodci, na splouvání Teplé Vltavy a na třicet speciálních komentovaných vycházek.

„Lidé už mohou navštívit venkovní prostory návštěvnických center Srní a Kvilda s výběhy vlků, rysů a jelenů. Podmínkou je však dodržování všech nařízených hygienických podmínek, tedy používání respirátorů nebo roušek a dodržování minimálně dvoumetrových rozestupů,“ informuje vedoucí Návštěvnických středisek NP Šumava Adéla Kršňáková.

„Regulujeme také počet osob, které se budou pohybovat ve venkovních výbězích. Bude tedy omezená kapacita parkovišť a obsluha obou návštěvnických center bude kontrolovat pohyb lidí ve výbězích. V případě, že bude poptávka převyšovat povolené počty návštěvníků, nebo pokud nebudou dodržována hygienická nařízení, budeme muset přistoupit k uzavření výběhů. Věřím ale, že návštěvníci budou ukáznění a nic takového nebudeme muset řešit. Zároveň prosím o shovívavost v případě naplněnosti parkoviště,“ dodává Adéla Kršňáková.

Bohužel stále není možné realizovat komentované vycházky do jeleního výběhu v návštěvnickém centru Kvilda. Návštěvníci tak mohou jeleny pozorovat ze dvou vyhlídek.

Od pondělí 10. května budou zpřístupněny i vnitřní prostory návštěvnických center a informačních středisek Kašperské Hory, Kvilda a Stožec za podmínky dodržování hygienických opatření. Zpřístupnění malého návštěvnického centra Soví voliéry v Borových Ladech je plánováno na 1. června v případě, že to povolí epidemiologická situace a aktuálně platné hygienické podmínky.

Sezónní informační centra Idina Pila a Svinná Lada budou v provozu od června o víkendech a od července každý den. Rozhledna Poledník prochází rozsáhlou rekonstrukcí a měla by být zpřístupněna v srpnu letošního roku. V pondělí 10. května se také spouští registrace na 30 komentovaných vycházek v rámci speciálního programu k výročí třiceti let Národního parku Šumava.

Chystá se start registrací do programu Průvodci divočinou

Od 17. května se mohou zájemci přihlásit na jeden z nejúspěšnějších programů NP Šumava – Průvodci divočinou. „Letos je připraveno 115 vycházek po 32 různých trasách pro více než 1 200 zájemců. Nebudou chybět výpravy na Modravské Pláně, kolem řeky Křemelné, a také dvoudenní výpravy jak po české straně Šumavy, tak i do Bavorského lesa, pokud to tedy bude možné,“ vyjmenovává Josef Štemberk.

„Jako každý rok, i letos jsme připravili novinkové trasy. Ta první nese název „Po stopách šumavského ledovce“ a budeme v členitém terénu objevovat život na moréně i v okolí ledovcových jezer v Královském hvozdu. Druhá novinka zavede zájemce do méně známé jižnější části národního parku a sice z Polky vyrazíme „Kolem Žďárecké slati“. Tak se výprava přímo jmenuje a bude toho na trase mnohem více z přírody i historie území mezi Knížecími Pláněmi a Strážným,“ doplňuje Vladimír Dvořák ze Správy NP Šumava. Za tuto aktivitu se platí, jde o ceny v rozmezí od 450 korun za kratší trasy až po 1400 za dvoudenní výpravy s průvodci.

Třetí registrační systém, který využívají vodáci pro splouvání Teplé Vltavy v úseku od Soumarského mostu do Pěkné, se rozběhne 20. května. Splouvat se začne 1. června. „Musí nám to však umožnit hygienická opatření, to znamená, že se venku bude moci setkávat nejméně patnáct lidí a dokončení registrace bude možné v otevřeném informačním středisku na Soumarském mostě. Samozřejmostí je pak dostatečná hladina vody,“ vysvětluje Vladimír Dvořák.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto NP Šumava

Štítky NP Šumava, výpravy do divočiny s průvodcem, turistika, poznání, Šumava, informační centra

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.