pátek 13. prosince 2019 Lucie

V plzeňské zoo odchovali dvě mláďata vzácné aljašské ovce

Další dvě mláďata vysokohorské aljašské ovce, pojmenované Barča a Julča, se narodila v květnu a červnu v plzeňské zoo. Nyní jsou k vidění v severoamerické části expozice. V Evropě mají aljašské ovce kromě Plzně jen německé zoologické zahrady v Lipsku a Krefeldu a zoo v estonském Tallinu. V plzeňské zoo žijí už od roku 2004. Za posledních deset let se zde narodilo deset mláďat, ale ne všechna se podařilo odchovat.

Aljašské ovce podle kurátorky chovu kopytníků Miroslavy Palacké jsou podobné spíš muflonům, jen mají čistě bílou hustou srst. Mláďata jsou až do zhruba čtyř měsíců věku plně závislá na svých matkách. V plzeňské zoo musí být samec, pětiletý Tonda, chován kvůli bezpečí jehňat odděleně.

Dřív byly tyto ovce na vysokohorských svazích arktických a subarktických oblastí severní Ameriky relativně běžným druhem. Dnes se jejich populace začíná ztenčovat nezřízeným lovem. Podobně jako například mufloni mají totiž i samci aljašských ovcí velké zahnuté rohy, které jsou pro mnohé lovce ceněnou trofejí.

Autoři | Foto Zoo Plzeň

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.