Sportovní areál Ski&Bike Špičák opravuje nerovnosti na svazích a erozní rýhy na sjezdovkách speciální kompostem z luk v Národním parku Šumava. Jeho složení je vyladěné se správou CHKO Šumava. Nesmí například obsahovat zárodky rostlin, které do této oblasti nepatří. Před dvěma roky tak na Špičáku poprvé upravili dolní část rodinné sjezdovky Spodní Šance, dnes se pustili do jednoho z úseků sjezdovky U Zalomeného. Rovnější terén sjezdovek, porostlý travou, znamená pro areál mimo jiné úsporu vody při zimním zasněžování technickým sněhem, řekl ředitel areálu Vladimír Kasík.
"My jsme hodně z kopce, rozdíl mezi horní stanicí a dolní stanicí je 320 výškových metrů. Každé kopnutí do země, které neošetříte, způsobuje erozi. Protože po sjezdovkách potřebujeme jezdit i s technikou, erozní místa vznikají," řekl. Spodní Šance, kam před dvěma roky areál poprvé rozhrnul šumavský kompost se semeny původních lokálních rostlin, se už během jednoho roku zazelenala krásnou travou, řekl Kasík. "Pro nás to znamená jednak to, že pomůžeme přírodě, jednak i to, že když v zimě potřebujeme vyrábět technický sníh, tak si ušetříme energii, práci i finance, protože tam nejsou nerovnosti, které potřebujeme sněhem vyrovnat. Takže je to přínos ekologii i ekonomice," řekl Kasík.
Díky navezení humusu jsou sjezdovky v létě více porostlé zelení a svahy jsou vyrovnanější, bez rigolů, prohlubní a kamenů. Zatímco na vegetací neporostlý nebo chudě zarostlý svah je potřeba v zimě zhruba 30 centimetrů technického nebo přírodního sněhu, na kompostem upraveném a zarostlém svahu se může začít lyžovat už při polovičním množství sněhu.
"Od Jezerní cesty až k chatě Kamzík zarovnáváme největší nerovnosti a erozní rýhy nejprve zeminou, na níž potom přijde pěti- i vícecentimetrová vrstva kompostu. Celkem ho sem bylo dopraveno zhruba 120 kubíků," dodal k aktuální úpravě sjezdovky U Zalomeného Kasík.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.