čtvrtek 27. února 2020 Alexandr

Turisté se koupou v ledovcových jezerech Šumavy, škodí jim

Správce šumavského národního parku trápí neukáznění turisté, kteří se i přes přísný zákaz koupou v unikátních ledovcových jezerech. Poškozují tak jejich křehký ekosystém. Na Šumavě je osm ledovcových jezer - pět na české a tři na německé straně. Jezera Laka, Plešné, Prášilské, Černé a Čertovo navštěvují ročně desetitisíce lidí. Strážci parku při každé kontrole v těchto územích rozdají několik pokut, které mohou jít až do tisíců korun. Letos u jezer a v jejich okolí zvýší dohled, řekl dnes mluvčí parku Jan Dvořák.

"Žádné jezero nezůstává ušetřené. Jen na Plešném si to málokdo troufne, jelikož tam je stálá služba našich strážců. Asi nejhorší situace je v tomto ohledu na Černém jezeře, které si mnozí pletou s plovárnou," řekl vedoucí Informační a strážní služby parku Adam Diviš. Neukázněným návštěvníkům mohou strážci parku udělit na místě pokutu až 10 tisíc korun, ve správním řízení je to pro fyzickou osobu až 100 tisíc korun.

Hydrobioložka parku Eva Zelenková upozornila na to, že ekosystém ledovcových jezer je velmi citlivý. A ani za víc než 20 let po odsíření uhelných elektráren, jejichž emise jezera vážně poškodily, se ekosystémy nevrátily k normálu. Už tak kyselá jezera byla dlouhá desetiletí vystavena kyselým dešťům, které jejich pH hodnotu snížily o jeden až dva stupně, což mělo fatální vliv na život v nich. "Vymizeli i velmi drobní živočichové, jako třeba buchanky a perloočky. Ty už ale v některých jezerech opět monitorujeme, takže cesta je dobrá. Jezera navíc slouží jako lokality, kde se dlouhodobě sleduje kvalita životního prostředí. Je však nutné dodržovat omezení, která zajišťují jejich nerušený vývoj, včetně zákazu koupání," řekla Zelenková.

Znečištění, které je s koupáním spojeno, negativně ovlivňuje přírodní prostředí živočichů a rostlin. "V ohrožení tak jsou i například šídlatky, vodní plavuně, které v Černém a Plešném jezeře mají u nás jedinou lokalitu výskytu," uvedla Zelenková.

Šumavská jezera vznikla po odtání ledovců vytvořených koncem třetihor na úbočích svahů. Tající ledovce sestupovaly do údolí a hrnuly před sebou masu kamene, z níž vznikly velké morénové valy. Ty pak jako hráze zadržely vodu z ledovců. Největší a nejhlubší z šumavských jezer je Černé jezero nedaleko Železné Rudy v nadmořské výšce 1008 metrů. Jeho plocha je 18,4 hektaru a největší naměřená hloubka 40 metrů.

Autoři | Foto Franziska Stölzel

Štítky ČR, rezervace, rekreace, Šumava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.