Celkem 1638 dětí přišlo loni na svět v nemocnicích Plzeňského kraje. Mírnou převahu mají holčičky, narodilo se jich 840 holčiček, zatímco kluků bylo 798. V devíti případech se jednalo o dvojčata. Největší a nejmenší miminko od sebe dělil váhový rozdíl neuvěřitelných 4,5 kilogramu. Nejmenší vážilo 0,84 a největší 5,4 kilogramu.
Nejčastějšími jmény byly Eliška, Jan, Tereza, Anna, David, Václav, Tomáš, Jakub, Ema/Emma, Vojtěch a Adéla. Mezi neobvyklými jmény, v některých případech u dětí cizinců, se objevily například Zoey, Remona, Aicha, Rose, Derik, Matthew, Sally, Kira, Pietro, Noar či Lola.
Pro porovnání, v rodinných nemocnicích Plzeňského kraje v Domažlicích, Klatovech a Stodu se v předchozím roce narodilo 1753 dětí, tedy obdobně jako v roce 2018. Z toho 889 holčiček a 864 chlapců. V 11 případech se jednalo o dvojčata.
Porodnice Domažlické, Klatovské a Stodské nemocnice si maminky i nadále vybírají hlavně kvůli rodinnému prostředí, individuálnímu přístupu personálu a klidnému pobytu ve velkoryse řešených pokojích, kde jsou rodičky nejvýše po dvou a mají dostatečný prostor pro sebe a své miminko. „V loňském roce jsme také na všech pokojích modernizovali koupelny,“ připomíná ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček. Samozřejmostí jsou moderní porodní boxy a jejich přímé propojení s porodními sály pro operativní vedení porodu.
Těhotné ženy oceňují v krajských nemocnicích také možnost předchozích prohlídek a konzultací průběhu porodu i poporodní hospitalizace například při pravidelných neformálních setkáních s vedením porodnice. Tato setkání se konají v každé z porodnic zpravidla jednou za měsíc, byť samozřejmě v uplynulém roce musely být kvůli epidemiologickým opatřením některé termíny zrušeny. „Ale i když se společná setkání nekonala, scházím se v případě zájmu s jednotlivými ženami i páry individuálně, abych si vyslechl jejich představy o průběhu porodu a zodpověděl veškeré dotazy,“ připomíná primář gynekologicko-porodnického oddělení ve Stodské nemocnici Jakub Mach.
Primář klatovské gynekologie Bohumil Kuneš říká, že i porodnictví muselo reagovat na situaci ohledně pandemie koronaviru. „Nemoc a opatření se dotkly celé medicíny. I v porodnici jsme proto nastavili taková pravidla, abychom zajistili maximální bezpečnost péče především o rodičky, ale samozřejmě také o personál,“ říká lékař.
Pandemie částečně ovlivnila i počty porodů. Stodská nemocnice musela na jaře i na podzim celkem na čtyři týdny omezit provoz porodnice, aby mohla na jiných odděleních vytvořit lůžkové stanice pro infekční pacienty. Kvůli modernizacím pak byla v létě dva týdny omezená i porodnice v Domažlicích. „A zřejmě se již také projevilo, že do věku prvorodičů případně i druhorodičů dospívají populačně nejslabší ročníky 1995 až 2001,“ vysvětluje mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.