Třesení bezem nebo vyhození psa z okna, takové byly vánoční zvyky Plzeňanů

Autoři | Foto ZČM

Lití olova, krájení jablíčka nebo pouštění skořápek, to jsou zvyky, které všichni dobře známe. Každý region se však liší a u tradic to platí dvojnásob. Na Plzeňsku bylo například velmi populární klepat na chlívek, ve kterém dřímala prasnice. Zvyk z Druztové na severním Plzeňku zase nažene husí kůži všem milovníkům zvířat, zde totiž házeli psy z oken.

Zvyky o Štědrém dni si užívala především mladá děvčata, která srze ně chtěla vědět, kdy přijde jejich vysněný mládenec, jak bude vypadat nebo z jakého stavení dorazí. Na Chodsku lidé obdarovávali studánky, na severním Plzeňsku zase doufali, že jim pes dobře ohlídá majetek.

„Těch tradic je na Plzeňsku zaznamenáno poměrně hodně, ale například v Druztové měli dát psu sníst česnek a pak ho vyhodit oknem. Věřilo se, že když tohle udělají, tak ten pes bude v příštím roce pořádně hlídat,“ vysvětluje vedoucí Národopisného muzea Plzeňska Michal Chmelenský.

Klepání na prasečí chlívek

Tento zvyk není úplně známý, ale praktikoval se tady na Plzeňsku velmi často. O co šlo? „Dívky klepaly na dvířka prasečího chlívku, kde ležela prasnice a říkalo se, že když zakvičela nebo se nějakým způsobem ozvala, tak dívka v tom dalším roce takzvaně zlomí koleno, což byl eufemismus pro ztrátu panenství, že si zkrátka najde chlapce,“ říká Chmelenský.

Tahání polínek

V tomto případě se věřilo se, že když si dívka zády stoupne k hromadě dřeva, nahmatá a vytáhne polínko, tak se podle vzhledu dřeva pozná, jaké bude mít budoucí ženich fyzické a charakterové vlastnosti.

Hrníčky

Bývalo také zvykem, že hospodyně na Štědrý den věštila svým dětem budoucnost z překlopených hrnečků. Vzala nějaké určité předměty jako byly peníz, prstýnek, uhlí a uzlíček. Hrnečky překlopila, zatočila s nimi jako když se hrají skořápky a děti ukázaly na vybraný hrnek. Peníz značil bohatství, prstýnek svatbu, uzlíček znamenal cestu a uhlí smrt.

Třesení bezem

Tohle nebyla záležitost ryze Plzeňská, ale můžeme se s ní setkat téměř po celém území Čech a Moravy. Říkala se k tomu taková říkadla jako: „Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde je as můj miláček na večeři dnes,“ z které strany se pak ozvalo psí zaštěkání, odtamtud měl přijít budoucí ženich. „Na Stříbrsku máme zaznamenáno tohle říkadlo i v jiné variaci, kde se klepalo na vědro na vodu,“ dodal Chmelenský.

Lidé si pořizovali také různé „vychytávky“, protože cesta do kostala v chladných dnech nebyla nejpříjemnější. „V dnešní době se nám zase trochu do adventního období vrací roráty, tedy rorátní zpěvy. Dříve ty rorátní mše byly hodně brzy a ti lidé chodili poměrně daleko do kostela. Takže se používala rorátní vajíčka. Ta byla z kamene a lidé si doma nahřáli na kamnech, dali do kapes a takto se pocestě nebo v kostele zahřívali,“ dodává závěrem Chmelenský.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky zvyky, Vánoce, tradice, Plzeň, Plzeňsko, Druztová, pes, okno, Plzeňský kraj, Štědrý den, Národopisné muzeum Plzeňska, Chodsko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.