Karanténní objekt pro lidi bez domova bude v Plzni na adrese Masarykova 19/ Školní 1 na Doubravce. Rada města schválila dnes užívání tohoto městského majetku pro potřeby karanténního zařízení. Objekt začne tomuto účelu sloužit poté, co k tomu vydá příkaz Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje.
Zařízení má 16 lůžek, karanténu či izolaci tam vykonají pouze lidé bez domova žijící na území Plzně. Zařízení se zavře po skončení nouzového stavu. Plzeňané a zejména obyvatelé příslušného čtvrtého městského obvodu s klienty vůbec nepřijdou do styku. Dohled v areálu i okolí zajistí státní a nepřetržitě pak městská policie, na chodu se budou podílet neziskové organizace.
„Krajská hygienická stanice má ze zákona o ochraně veřejného zdraví oprávnění vydat příkaz k vyčlenění objektu právě pro účely izolace fyzických osob nebo jejich karanténě. Tímto se tedy snažíme preventivně zajistit požadovaný prostor pro lidi bez přístřeší, kteří by jako covid pozitivní mohli šířit nákazu v ulicích,“ uvedl radní města Plzně pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký (ČSSD). Ten spolu s dalšími svými kolegy a zaměstnanci města prošel kvůli výběru objektu více městských budov, například Peklo či Klatovskou 19, z různých důvodů ale nebyly tyto městské nemovitosti vhodné pro zřízení dočasné karantény.
Maximální kapacita zařízení ve Školní ulici je 16 lůžek. Nemocného covid-19 na základě rozhodnutí hygieny zajistí a na místo dopraví policie, která vjede přímo do areálu, ten se uzavře a ze dvora pak dotyčný přejde dovnitř budovy. Po celou dobu karantény či nařízené izolace zůstane pod dohledem. Předčasným opuštěním centra se klient vystavuje možnosti trestního stíhání.
"Plzeňané nebudou chodem zařízení nijak obtěžováni ani zatěžováni. Po skončení nouzového stavu město dané zařízení uzavře. Do budoucna se počítá s využitím objektu pro účely nové radnice čtvrtého městského obvodu," informovala mluvčí magistrátu Eva Barborková.
Na chodu karanténního zařízení se budou podílet organizace Městská charita Plzeň, Centrum protidrogové prevence a terapie, Ulice, Člověk v tísni, Tady a teď, Středisko křesťanské pomoci a Point 14.
Se zřízením karanténního místa pro bezdomovce v uvedeném objektu před týdnem nesouhlasili radní města za ANO. Záměr města se nesetkal s kladným ohlasem také u vedení obvodu, ale i u obyvatel městské části Doubravka. Na sociálních sítích se v diskusích vyrojila celá řada fám o připravovaném zařízení. Téměř 1000 obyvatel plzeňského čtvrtého obvodu podepsalo petici proti zřízení karanténního místa pro lidi bez domova v městské části Doubravka.
„Zásadně odmítáme zřízení karanténního prostoru pro osoby bez domova v budově bývalé 6. ZŠ. K této historické budově mají občané obvodu citovou vazbu a váží si nedávno zrekonstruovaného parku v jejím okolí. Považují jej za své kulturní a společenské centrum," stálo v petici.
Vytvořením tohoto zařízení chce město chránit většinu před menšinou. „Je jistě lepší, když covid pozitivní osoba bez domova bude v karanténě či pod odborným dohledem a bezpečnostním dozorem, než aby svým volným pohybem na území města Plzně šířila nákazu nekontrolovaně dál mezi občany města. Takto budou pod odborným dohledem, stejně tak bude zajištěno i to, aby z objektu neodcházeli předtím, než budou mít karanténu ukončenou,“ konstatoval David Šlouf (ODS), radní pro nakládání s městským majetkem.
„Nadále jsme přesvědčeni, že se jedná o nevhodnou lokalitu pro takový záměr. Vyzvali jsme proto Radu města Plzně, aby zvážila přehodnocení záměru, a nabídli jsme pomoc při hledání alternativního řešení. Bohužel naše výzva ani nabídka nebyly vyslyšeny. S ohledem na vlastnická práva respektujeme rozhodnutí města Plzně, ve věci ale budeme dál aktivní a provoz karanténního místa budeme pozorně sledovat,“ říká starosta Tomáš Soukup (ANO).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.