pátek 5. června 2020 Dobroslav

Žáci absolvují exkurze do provozů městských firem, například do Čisté Plzně

Celkem 115 exkurzí do čtyř městských společností absolvují do konce června žáci 15 plzeňských škol zapojených do projektu PROSIT. Ten spustilo město Plzeň vloni a jeho záměrem je zlepšit propojení vzdělávání a potřeb trhu práce. Město na projekt získalo podporu ve výši 22 milionů korun z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Jedna z exkurzí se uskutečnila ve čtvrtek 6. června do areálu společnosti Čistá Plzeň.

„Dlouhodobě vidíme klesající zájem žáků o technické obory, chceme jim proto umožnit dozvědět se přirozenou cestou o technických pozicích více a vzbudit o ně zájem. Investice do dětí patří mezi naše priority,“ vysvětlil primátor města Plzně Martin Baxa.

Projekt propojuje 15 plzeňských základních škol, čtyři velké městské firmy (PMDP, Vodárnu Plzeň, Plzeňskou teplárenskou a Čistou Plzeň) a Centrum robotiky. Zapojené školy a Centrum robotiky byly vybaveny špičkovými technickými pomůckami a zapojené firmy zvou žáky do svých provozů. Městské společnosti tak dostávají možnost prezentovat svoji činnost části obyvatel a mohou se i představit jako perspektivní zaměstnavatelé.

„Rádi bychom, aby naše snaha představit žákům přirozenou cestou možné technické pozice a obory neskončila. Připravujeme proto výstupy z tohoto projektu, mezi nimiž bude mapa podpůrných opatření týkající se spolupracujících organizací na území města Plzně, pracovat také budeme například na sborníku nápadů do výuky s tipy na aplikace a zajímavé on-line zdroje,“ přiblížil technický náměstek primátora města Plzně Pavel Šindelář. Vzniknou i informační panely o spolupracujících firmách, stejně tak interaktivní materiály, díky kterým si žáci hravou formou zopakují učivo o regionu.

Na projektu PROSIT se podílí i městská společnost Čistá Plzeň, a to přednáškami přímo ve školách, a především exkurzemi v sídle společnosti. „Čistá Plzeň sice nedisponuje špičkovými technologiemi jako některé další firmy, které se do projektu zapojily, ale zase máme tu výhodu, že s naší technikou se děti setkávají dnes a denně. Snažíme se jim ukázat, jak vyspělá technika umožňuje povýšit obyčejnou lidskou dřinu na smysluplnou činnost, která se pro některé z žáků může stát i budoucím zaměstnáním. Také jim ukazujeme, jak městem dobře řízená posloupnost nakládání s odpady ústí právě ve využití špičkové ekologické technologie v chotíkovské spalovně komunálního odpadu. Propojujeme tak v očích dětí techniku s ohleduplností vůči životnímu prostředí,“ řekl ředitel Čisté Plzně Otakar Horák.

„Z našeho pohledu je projekt PROSIT velmi úspěšný,“ uvedl Radek Dolanský, ředitel 1. základní školy Plzeň, kterou navštěvuje 940 dětí. „Chápeme ho převážně jako volnočasovou aktivitu dětí, kterou jsme zaměřili do školní družiny. Díky projektu jsme získali špičkové technické vybavení a velký zájem je i o exkurze. PROSIT nám dává šanci zprostředkovat dětem informace o nových profesích i o proměňování těch stávajících. Umožní jim to snazší posouzení toho, co je v životě čeká a jakou mají zvolit budoucí profesi,“ dodal.

Do konce června bude zrealizováno 115 exkurzí do všech čtyř společností. Zbývajících 5 z celkového počtu 120 je naplánováno na září - listopad 2019.

Autoři | Foto E. Barborková

Štítky Plzeň, žáci, vzdělání, exkurze

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.