Milovník historie pomáhá se záchranou zapomenutých pomníků

Autoři | Foto archiv Ludvíka Poláčka

Pracuje jako revírník a jeho rajon kolem města Teplá zasahuje až na hranice Karlovarského a Plzeňského kraje. Při pochůzkách občas narazí na kus kamene, který jen tak mimoděk trčí ze země. Jenže pak se ukáže, že je to jeden ze zapomenutých pomníčků. Díky jeho práci a nadšení pro historii se takto daří tyto památky znovuobjevit a zachránit.

„Můj koníček je nejvíc o sbírání starých fotografií z Teplé a z Tepelska. S tím souvisí právě i ty drobné historické památky, kdy je mi líto, aby zůstaly skryté před veřejností, byly zničené nebo převezené do zahraničí,“ říká úvodem Ludvík Poláček.

Sám přiznává, že se k nálezům často dostane čirou shodou náhod. Mezi místními je ale dobře znám, a tak se občas stane, že když dělníci narazí při práci na pomník, ví hned komu se ozvat.

„Třeba při stavbě silnice do Mariánských Lázní a jenom díky tomu, že šéf té firmy je můj kamarád, jinak by mi asi nikdo nezavolal. Před týdnem zrovna Křepkovice, to samé. Vykopávání nějaké jámy u baráku a nejednou kamarád volá, že vykopal kámen,“ popisuje Poláček.

V tomto případě se jednalo o pomník, který byl věnován památce Josefa Turby, který padl krátce po vypuknutí 1. světové války v uniformě rakousko-uherské armády 8. září 1914. Bylo mu 39 let. Protože Poláček své nálezy konzultuje s přáteli a historiky v Německu, dozvěděla se o nálezu paní z Leonbergu, že onen padlý voják byl bratr jejího pradědečka a že město přijede navštívit.

„Hodně mi pomáhají přátelé a příbuzní vysídlených sudetskoněmeckých obyvatel, kteří mi poradí a většinou hnedka zjistí, ke které rodině se ta památka vztahuje a co se stalo. Naprostá většina pomníků je s německými nápisy,“ komentuje nadšenec.

Dalším z příkladů, jak se k nálezu dostane je jeho profese. Jako revírník musí chodit a kontrolovat stav ve svém rajónu. Občas se poštěstí.

„Procházím porosty a úplně náhodou jsem na samotě našel koukat ze země pomník u Hostíčkova. Nebo Dřevohryzy, další zaniklá obec nedaleko Teplé. Šel jsem kolem a najednou vidím, že ze země kouká kus zdobeného kamene, asi tak dvacet centimetrů. Pak jsem najednou vykopal celý pomník. Další zaniklá vesnice - Domaslavičky, to už je na hranicích Plzeňského a Karlovarského kraje, kde je ta vesnice desítky let neobydlená, zarostlá vegetací. A tam ležel povalený pomník,“ vyjmenovává revírník.

Jako další i on ctí zásadu, aby pomník zůstal tam, kde byl původně postaven. Pokud situace jinak nedá, musí ho dělníci přemístit, jako se to stalo v Bezvěrově, kde se pomník musel posunout zhruba o 20 metrů.

„Myslím, že mnoho drobných historických památek na své objevení stále čeká. Věřím, že se mi podaří tady na Tepelsku ještě nějaké najít. Jen to případné restaurování je samozřejmě s ohledem na finance běh na dlouhou trať. Většina nalezených pomníků je věnována obcemi nebo soukromými donátory ke Cti Boží s doprovodnými verši z Bible,“ říká závěrem Poláček.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky historie, nadšenec, záchrana, Teplá, Kramolín, zaniklé obce, Tachovsko, pomník, Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, první světová válka, Josef Turba, Bible, historická památka, Rakousko-uherská armáda, Německo, Mariánské Lázně

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.