Památku Milady Horákové, od jejíž smrti letos uplyne 70 let a Heliodora Píky, od jehož popravy uplynulo v neděli 71 let uctili společně v Plzni zástupci TOP 09 a ODS. Politici a podporovatelé obou stran se společně sešli nejprve u pomníku Milady Horákové před 21. základní školou v Plzni, který jí věnovali v roce 2015 žáci této školy.
„Před 70. lety 27. června 1950 byla ve vykonstruovaném procesu popravena Milada Horáková. Je třeba si neustále připomínat a odsoudit praktiky komunistické zvůle, kdy zinscenované procesy posloužily nejen k likvidaci politických odpůrců, ale i k zastrašení široké veřejnosti a potlačení jakéhokoliv projevu názoru, který byl v rozporu s jejich ideologií,“ řekla u památníku věnovanému Miladě Horákové krajská místopředsedkyně TOP 09 Ilona Jehličková.
Poté se všichni společně přesunuli na náměstí Generála Píky, aby také zde položili květiny k pomníku této osobnosti. Tento týden si totiž také připomínáme ještě jedno tragické výročí, které je navíc smutně spojeno s Plzní. Před 71 lety po šesté hodině ranní byl ve věznici na Borech popraven generál Heliodor Píka, jednalo se o politickou vraždou tehdejšího komunistického režimu.
„Heliodor Píka se necítil jako oběť a nikdy nezradil hodnoty, za které vždy bojoval. Bránil demokracii a svobodu proti totalitním režimům. Sešli jsme se dnes, abychom si nejen jeho odkaz, ale všechny zavražděné komunistickou mocí připomněli a dali najevo, že nám není lhostejná skutečnost, že jsou komunisté opět jednou z významných sil, ovlivňujících současnou politiku naší země,“ dodala Ilona Jehličková.
JUDr. Milada Horáková (1901–1950), česká právnička, politička, aktivní obhájkyně ženských práv, byla odsouzena ve vykonstruovaném politickém procesu a 27. června 1950 popravena na dvoře pankrácké věznice v Praze. Kvůli své neústupnosti během soudního procesu se stala později symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.
Její poslední slova před popravou zněla: „Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to, přeji vám to...“
Plzeňský pomník věnovaný Miladě Horákové vznikl v rámci projektu Předškolí, ve školním roce 2014–2015. Na vzniku pamětního místa se podíleli žáci plzeňské 21. základní školy ve školním keramickém kroužku a tvoří jej desky s úryvky posledních dopisů Milady Horákové z vězení, které byly rodině předány až v roce 1990.
Generál Heliodor Píka (1897–1949), legionář a velitel československé vojenské mise v Sovětském svazu byl popraven po vykonstruovaném soudním procesu 21. června 1949 v šest hodin a osm minut na dvoře plzeňské věznice na Borech. V posledním dopisu před popravou napsal: „Jsem přesvědčen, že nejde o justiční omyl, vždyť je to tak průhledné – že jde o politickou vraždu … Není ve mně zloby, nenávisti ani pomstychtivosti … studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost, zmizel smysl pro snášenlivost, pro svobodu myšlení a projevu.“
Pomník Heliodoru Píkovi, jehož autorem je akad. sochař Karel Němec, tvoří bronzový reliéfní portrét na žulovém kvádru. Byl odhalen 20. června 1993 z iniciativy Konfederace politických vězňů na náměstí, jež nese jeho jméno, před domem č. 9.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.