středa 3. června 2020 Tamara

Čtyři desítky Čechů a Němců se dnes symbolicky potkaly v Českém lese na hraniční linii mezi zaniklými vesnicemi Václav a Bügellohe

Čtyři desítky Čechů a Němců se dnes symbolicky potkaly v Českém lese na hraniční linii mezi zaniklými vesnicemi Václav na české straně a Bügellohe na bavorské straně. Podobná, takzvaná náhodná setkání, byla svolána na dalších 13 místech ČR. Jejich cílem bylo co nejrychleji otevřít hranici, uzavřenou kvůli koronavirové pandemii, pro turistiku a procházky.

Dvanáct setkání bylo dnes ohlášeno na hranici mezi ČR a Německem, na jednom místě na hranici mezi ČR a Rakouskem a na česko-polském pomezí. Na symbolické setkání lidí z Česka a Polska za opětovné otevření hranic na pěší hraniční přechod v lesích nad Náchodem přišlo pět lidí. Malou účast přičetla organizátorka Tereza Silbernaglová opožděné propagaci setkání.

Účastníci požadují brzké a úplné otevření hranice pro malý přeshraniční styk. "Chceme přimět vlády zemí střední Evropy, aby začaly jednat o otevření hranic pro běžné občany. Protože uzavření pohraničního styku má neblahé důsledky na každodenní život spousty obyvatel. Jde třeba o návštěvy lékaře, návštěvy příbuzných, jsou to prostě malé velké věci, které lidem brání v každodenním životě," uvedla Veronika Křížková z iniciativy Soboty pro sousedství

Setkání podle ní vznikla náhodně a nejsou nijak organizována. Lidé, kteří na místa dorazili, si tam udělali hodinovou odpočinkovou pauzu, nepřekračovali hranici a měli roušky a odstup. Zamávali sousedům, posvačili a vyměnili pár slov. Němci s kytarou zazpívali česky Včelku Máju.

"Češi k nám hodně chodí. Na rozhledně Böhmerwaldturm máme návštěvní knihu a v ní je každý druhý příspěvek v češtině," řekl starosta obce Stadlern Gerhard Reiter. "Naši občané zdejší turistický okruh BB1 a BB2 hodně využívají k procházkách a cykloprojížďkám," řekl starosta městečka Schönsee Reinhard Kreuzer. Němečtí starostové budou požadovat, aby si předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová promluvila s českým prezidentem Milošm Zemanem, aby se hranice otevřely. Oba starostové potvrdili, že se zejména starší obyvatelé viru bojí. Starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka dodal, že se musí cestovní ruch vrátit do normálu. "Až ale někdo řekne, že je to bezpečné. Já v tom nevidím problém, tak je to prostě dané," uvedl.

"Chceme bez překážek chodit na výlety a navštěvovat přátele a příbuzné," je jedním z požadavků výzvy. Účastníci se obávají toho, aby v nejbližších měsících a letech nevznikla na hranicích "jakási železná opona 2.0". "Obáváme se o osud celé EU jakožto společného kulturního a životního prostoru. Chceme žít bez hranic," uvedli v prohlášení. Podle Křížkové teď lidem, kteří by překročili hranice, hrozí karanténa a pokuta.

Lidé v Českém lese se dnes nesetkali na oficiálním přechodu, ale na značeném Česko-bavorském okruhu s desítkami kilometrů tras na obou stranách hranice. Václav i Bügellohe jsou oblíbenými turistickými cíli. To, že se teď lidé musí zastavit u hraničních kamenů, nedává smysl, řekla. Otevření a zákazníky z německé strany by uvítali také provozovatelé restaurací a penzionů u hranic, například v Rybníku, Pleši a Bělé.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto Foto facebook / Soboty pro sousedství

Štítky hranice, setkání, Domažlice, COVID-19, opatření, iniciativa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.