Dopuštěný Velký bolevecký rybník má před sezonou ideální vodu ke koupání

Autoři | Foto Richard Beneš, Martin Pecuch

S velmi dobrou kvalitou vody a bez sinic, vstupuje do koupací sezony Velký bolevecký rybník, který patří k nejoblíbenějším místům ke koupání a rekreaci v Plzni. Správci rybníka očekávají dlouhodobě dobrou kvalitu vody během celé letní sezony. Bolevecký rybník je v podstatě již od podzimu plný vody. Příznivé jsou i podmínky v ostatních rybnících bolevecké soustavy, kde se lze koupat.

Od roku 2017 se Bolevák potýkal s výrazným snížením hladiny vody. Deště v letech 2021 a 2022 mu nepomohly, většinu spadlé vody zachytila vyschlá krajina, les a ostatní vegetace. Uprostřed rybníka se kvůli nízkému stavy vody vynořilo i několik velkých ostrovů porostlých vegetací. Situace vygradovala v srpnu 2022, kdy v rybníku chybělo do přelivu 134 centimetrů. Vzhledem k tomu, že průměrná hloubka rybníka je 2,05 metru, byla to už kritická situace. Proto se v září 2023 dokončil projekt přečerpávání vody z Berounky. Jedná se o složitou záležitost, protože vodu v Berounce je nutné řádně předčistit, Boleváku to ale výrazně pomohlo. Už loni byl Bolevák naplněný a ostrovy opět zmizely pod hladinou. Pomohla i příroda. Část doplněné vody spadla ve formě srážek, část se do rybníka dostala prameny.

Stav čerpání vody do Boleváku, ale i ostatní údaje o vodě lze sledovat na webu ZDE. Normální hladina rybníka je 312,15 m. n. m.

„Rekreační oblast Boleveckých rybníků patří v Plzni k nejnavštěvovanějším, proto jí věnujeme velkou pozornost. Voda v Boleváku, který představuje ideální místo pro koupání v Plzni, je čistá, z břehu si lze prohlížet dno. Takovou vodu bychom v okolních rybnících jen těžko hledali,“ poznamenal náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar (STAN).

Dlouhodobě kvalitní voda ke koupání je výsledkem mnoha opatření, které město dělá. Pro příjemnější pobyt u vody byl na pláže koncem zimy dovezen nový písek. Příbřežní rostliny vysekal ještě v zimě žací obojživelný stroj. Během zimy, v době vegetačního klidu, bylo vyčištěno asi půl kilometru dlouhé koryto pod hrází Seneckého rybníka až k rybníku Košinář, což má snížit ztráty vody přitékající i do Boleváku. „Před pár týdny jsme také otevřeli obnovené venkovní hřiště s cvičebními prvky pro dospělé, a k cestě mezi Malým a Velkým boleveckým rybníkem instalovali deset nových laviček,“ doplnil Aleš Tolar.

Že je Bolevecký rybník v dobré kondici, plný vody a dobře zásobena vodou je i celá bolevecká rybniční soustava, potvrdil nyní i hydrobiolog Jindřich Duras, který kvalitu vody v soustavě dlouhodobě sleduje. „Příznivá je situace také, co se týče kvality vody. Ve Velkém boleveckém rybníce letos už brzy na jaře začaly intenzivně růst vodní rostliny, které způsobily neobvykle čirou a vysoce průhlednou vodu. Zatím se nejvíce daří parožnatkám, které se drží u dna. Postupně rostou i rdesty a stolístky, které systematicky sklízí vyžínací loď Bolek, aby mohli plavci plně využívat většinu vodní plochy,“ sdělil Jindřich Duras.

Čistou vodu udržují i rostliny

Dlouhodobě se daří v rybníku vodním rostlinám. „Pomáhají udržet čistou vodu, současně ale mají tendenci se stále šířit v mělkých příbřežních vodách. Letos jsme rákosiny pokosili v zimě, ale už teď je zřejmé, že během léta a možná i během zimy budeme muset kosení opakovat,“ poznamenal Martin Gregar, vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně. Doplnil, že úklid biomasy po sečení rákosin obojživelným strojem včetně jeho odvozu stál městský rozpočet 640 tisíc korun.

„Po loňském podzimním čerpání vody z Berounky do rybníka, je výška hladiny poměrně stabilní a pohybuje se kolem úrovně přepadu. Letos jsme do rybníka vodu dočerpávali jen pár dní v únoru, další čerpání bude záviset na klimatických podmínkách,“ dodal Martin Gregar.

Na pohyb výšky hladiny rybníka má velký vliv počasí hlavně v posledních měsících. „Loni v říjnu byl relativně vysoký srážkový úhrn. Posléze přes zimu a na jaře nebyly příliš vysoké teploty, ale nebylo ani úplné sucho. Bolevecký rybník po letech několik týdnů dlouhodobě přetékal. S prvními letními dny očekáváme, že se hladina zase začne snižovat. Na výpar má vliv nejen slunce, ale i teplota vody a vítr. Největší odpar je tak v tropických dnech, kdy navíc fouká vítr,“ vysvětlil Martin Gregar.

Jaká je situace na ostatních rybnících ze soustavy? 

Kamenný rybník je dlouhodobě stabilní s dobrou kvalitou vody s typickou hnědavou barvou, která je způsobena rašelinnými látkami. Sezona zde začala s průhledností téměř dva metry a dobré podmínky ke koupání se očekávají i během léta.

Rybník Košinář se odlišuje od ostatních rybníků v soustavě tím, že jakost vody je z pohledu koupání podstatně horší. Na Košináři se ale s koupáním nepočítá, rybník je využíván pro rybolov. Proto je i rybí obsádka podstatně hustší a způsobuje svým rytím silný zákal a uvolnění živin, které pak podporují růst planktonních řas.

Ostatní rybníky soustavy se vyznačují na začátku léta poměrně dobrou kvalitou vody. Vývoj během letní sezony bude záležet na více faktorech a není jej možné přesně odhadnout. Očekávat se dá poměrně dobrá kvalita vody s minimem sinic.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky rybník, koupání, zima, Plzeň, léto, Berounka, Velký Bolevecký rybník, dopuštěný rybník, přečerpávání vody

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.