Na Tachovsku, kde je nejvyšší podíl cizinců ze všech okresů ČR, nestoupá kriminalita, ale snižuje se pocit bezpečí místních. Nejvíce by situaci pomohlo podle představitelů Tachova omezení pracovních agentur, jichž je v ČR 1054 a z toho v Plzeňském kraji 650. Stát to musí vymýtit, řekla ČTK Vendula Machová (Volím Tachov), místostarostka Tachova, kde je k 10 500 trvalých obyvatel 4 tisíce evidovaných cizinců s pobytem nad 90 dnů, 1800 Ukrajinců s dočasnou ochranou a další stovky nelegálních cizinců. Počty se teď mírně snižují.
Problematiku cizinců dnes řešilo Tachovské Business Fórum, které má posílit spolupráci veřejného a podnikatelského sektoru. Cizinci jsou podle Machové v nevýhodné situaci, protože je agentury tlačí do pasti tím, že jsou odkázáni na jimi zprostředkované ubytování společně s prací. Podle ní se řada zaměstnavatelů nechová solidně a najímá si agentury, které mají vykořisťovatelské praktiky, o nichž musí vědět, ale je to pro ně výhodné.
„Navrhujeme řešení jako v Německu (kde je výrazně méně agentur) a mapujeme s poslanci a ministerstvy dobrou praxi v zahraničí a tlačíme to tímto směrem," řekla Vendula Machová, která je v pracovní komisi ministerstva vnitra pro obce s velkými průmyslovými zónami.
Tachov se k řešení situace staví velmi aktivně. Spolupracuje se všemi relevantními hráči, hodně dobře se státem a neziskovým sektorem. Zapojil se do programu prevence kriminality, do podpory integrace, vzdělávání a začleňování lidí, kteří se přišli za legální prací, do společenských procesů ve městě.
Největším problémem z pohledu stálých obyvatel je podle Machové pocit bezpečí. „Snižuje se, lidé se tu necítí komfortně. Ale nekoresponduje to se statistikami kriminality," uvedla Machová.
Podle ní je ale větší reálný problém nedostatečná infrastruktura. „Lidé nemají lékaře, chybí místa ve školách a školkách, problémy jsou s nedostatkem sociálních služeb, parkovacích míst i s dopravou. Desítky ubytoven výrazně ubraly ubytovací lůžka, což brání v rozvoji turistického ruchu. Problémy s odpady už se daří řešit edukací stovek lidí z Ukrajiny. Jak třídit a jak mají platit poplatky za komunální odpad. A procento tříděného odpadu se zvedá," řekla.
Cizincům nabízí město integrační kurzy češtiny, má pro ně speciální komunikační kanály, pomáhají jim s organizováním spolkové činnosti. „Mají fajn spolek, v němž je hodně lidí a fungují i pro veřejnost, pro nás je to partner pro jednání s touto komunitou," řekla Machová. Město také koordinuje všechny sociální služby, radnici se podařilo dostat do Tachova téměř všechny, dřív tam nebyly. Poskytlo jim zázemí.
„Tachov se k řešení situace staví velmi aktivně. Spolupracuje se všemi relevantními hráči, hodně dobře se státem a neziskovým sektorem. Zapojil se do programu prevence kriminality, do podpory integrace, vzdělávání a začleňování lidí, kteří se přišli za legální prací, do společenských procesů ve městě," řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Podle něj v okrese nestoupá kriminalita. „Ale pod tlakem je veřejný pořádek, o čemž vypovídají čísla městské policie. Je potřeba s těmi lidmi pracovat a je potřeba vytvořit tlak na kvalitní zaměstnavatele," uvedl. Podle Rakušana je na Tachovsku 22 600 zaměstnaných cizinců, a tvoří tak 37 procent obyvatel.
Tlak na zaměstnavatele a pracovní agentury je podle Rakušana soustavný. „Snažíme se zpřísňovat kontrolní procesy, ale i systém toho, jaké agentury se na trhu mohou pohybovat. Je to běh na dlouhou trať, protože mnohdy se to odehrává v šedé zóně," řekl. Podle něj pomáhá edukace. Když zaměstnání lidé sami upozorní na to, že pracovní podmínky jsou špatné, tak na to úřady mohou reagovat, řekl. Podle něj je třeba ukazoval lidem, kteří přijdou do ČR, jejich práva a povinnosti, danosti a zákony.
Ministr reagoval i na dotaz na možný příchod válečných veteránů z Ukrajiny do ČR po skončení války. „Samozřejmě bude docházet ke slučování rodin, ale za jiných podmínek. Ve chvíli, kdy bude mír a skončí válka, tak musí skončit i dočasná ochrana. A lidé, kteří tady budou pod tímto instrumentem, tak tu mohou rok nebo 1,5 roku v nějakém moratoriu ještě zůstat, ale ti noví už přicházejí za klasické a přísné azylové procedury, která kromě jiného vyžaduje i bezpečnostní prověřování," uvedl. Podle něj se nedá odhadnout, kolik takových lidí bude ani kolik se jich na Ukrajinu vrátí. Rakušan dodal, že 55 procent Ukrajinců teď říká, že v Česku chtějí zůstat. V ČR je zaměstnáno 70 procent práceschopných uprchlíků, což je nejvíce v EU.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám