pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Slavnosti svobody se uskuteční jen virtuálně, diváky přesto čeká pestrý program

Živé vysílání zahájí Studio Slavností Svobody v neděli 3. května v 11 hodin. Tedy v čase, kdy měl původně vyjet proslulý Convoy of Liberty. Téměř osmihodinový program, jenž připomene 75. výročí osvobození Plzně americkou armádou, bude k vidění na webu slavnostisvobody.cz, Facebooku i YouTube.

„Věřím, že i když nemůžeme oslavit toto významné výročí osvobození Plzně tak, jak jsme původně plánovali, připomenou si občané důstojně i prostřednictvím tohoto internetového vysílání události, které se staly před 75 lety. Doufám, že možnosti sledovat vysílání využijí lidé nejen z Plzně, ale z různých koutů České republiky i z celého světa,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa (ODS).

„Program může sledovat každý, kdo má přístup k internetu. Studio nabídne rozhovory se zástupci klubů vojenské historie, s historiky, pamětníky i umělci, v plánu je i on-line spojení přímo s veterány z ČR, USA a Belgie,“ uvedla Jana Komišová, vedoucí Odboru propagace a marketingu Magistrátu města Plzně.

První hodina programu, tedy od 11 do 12 hodin, bude patřit historické vojenské technice. Společně s Pavlem Roglem, majitelem vojenské techniky americké armády a velitelem každoročního kempu 16. obrněné divize.

Diváci podívají na jediný v České republice provozuschopný tank Sherman, kterého si nechal Rogl přivézt až z daleké Argentiny a kompletně ho zrenovoval. Tento válečný originál se měl představit v rámci letošních původně plánovaných Slavností svobody. Rozhovor doplní dokumentární záběry z Convoy of Liberty z uplynulých ročníků. Naplánován je přelet amerického cvičného letounu Harvard, který diváci mohou sledovat živě prostřednictvím vysílání, stejně jako krátkou vzpomínku na padlé u Památníku 16. obrněné divize a Památníku čs. vojákům bojujícím na západní frontě v Husově ulici.

Osudy dotčené 2. světovou válkou zachycené neziskovou organizací Post Bellum ve druhé hodině vysílání, od 12 do 13 hodin, představí Martin Kroupa, tajemník Kolegia Paměti národa. Zajímavý osud plzeňské hoteliérky, který poznamenala okupace, válka, bombardování Plzně i osvobození města americkou armádou, přiblíží autorka knižní podoby příběhu pod názvem Eugenie Jana Poncarová.

Na život v protektorátu, protinacistický odboj, plzeňské povstání, ale také roli americké armády při osvobozování Čech včetně příběhů mužů 2. pěší americké divize se zaměří třetí hodina programu, od 13 do14 hodin. Hosty budou členové Klubu vojenské historie Tommy & Yankee Daniel Malý, Tomáš Hataj a Petr Tolar. Vysílání doplní dobová módní přehlídka s komentářem.

Dětem lásky a době, kdy se o americké armádě nesmělo mluvit, bude patřit doba od 14 do 15 hodin. Dominovat jí budou příběhy dětí amerických vojáků. Živě se bude přenášet položení květin u Památníku 2. pěší divize na Chodském náměstí.

Od 15 do 16 hodin se bude vzpomínat na spontánní svobodné oslavy osvobození americkou armádou v roce 1990, na vznik kolony vojenské historické techniky Convoy of Liberty nebo na zakládání klubů vojenské historie. Mezi ně patří i Military Car Club Plzeň, který letos slaví 30. výročí svého vzniku a pravidelně se účastní oslav vylodění v Normandii. Ve studiu zasednou zástupci Military Car Clubu Rudolf Bayer, Vojtěch Kašák a také Václav Marhoul, filmový režisér, který je členem tohoto klubu. Na Jana Vyčítala, kterého s Plzní pojí věhlasná píseň To tenkrát v čtyřicátom pátom, zavzpomíná Jaroslav Samson Lenk, který vysílání doplní i svými písničkami.

Poslední dvě hodiny budou patřit především veteránům. Dokument ze Slavností svobody v roce 2015 připomene nezapomenutelné okamžiky večerního vzpomínkového setkání s veterány na náměstí Republiky. Závěr vysílání bude patřit vzkazům českých, amerických a belgických veteránů nebo jejich rodinných příslušníků, kteří se k online programu věnovanému osvobození Plzně v roce 1945 připojili.

Kvůli pandemii koronaviru musela radnice v půlce března zrušit Slavnosti svobody plánované na 1. až 6. května 2020. Vzpomínku věnuje padlým u Památníku 16. obrněné divize a Památníku čs. vojákům bojujícím na západní frontě v Husově ulici. Živě se bude přenášet také položení květin u Památníku 2. pěší divize na Chodském náměstí. Vysílání město zajistí i 6. května od pomníku Díky, Ameriko!, kde zástupci města, velvyslanec USA a velvyslanec Belgického království položí květiny.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Štítky Slavnosti svobody, oslavy osvobození, primátor Baxa, koronavirus, vysílání

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.