Za celý život poznali jen zázemí laboratoří, díky projektu Druhá Šance U Františka, ale mají naději, že zbytek života stráví v milujících rodinách. Řeč je o bíglech, oblíbeném plemenu výzkumníků, kteří na nich testují veterinární přípravky. Aktuálně má útulek v Borovně na Plzeňsku v péči desítky těchto chlupáčů a další jsou na cestě. Místa je ovšem málo. Vedení zařízení proto věří, že se ozvou zájemci o adopci.
Útulek v Borovně je jediné zařízení v Česku, kde se kromě běžných psů starají také o bígly z laboratoří. „Bígl je středně velký pes kompaktní velikosti. Důležité je také to, že bígl není vůbec agresivní k lidem. Je to také smečkový pes, takže je schopen žít ve skupinách, aniž by tam docházelo k výrazným šarvátkám. Je to poměrně zdravé a nenáročné plemeno. Fenky také mají vysoký počet štěňat ve vrhu,“ vysvětluje Andrea Gašparec, zakladatelka útulku Druhá Šance U Františka.
Pro laboratoře jsou bíglové bohužel ideálními testovacími subjekty. Ve výzkumných ústavech stráví od dvou do pěti let. „Výjimečně k nám přijdou i pejskové ve štěněcím věku nebo když laboratoře vyřazují chovné feny, což je po osmém roku věku. Některé laboratoře si totiž své pejsky odchovávají,“ podotýká Gašparec.
Do útulku v Borovně přicházejí psi, kteří byli použiti na testaci veterinárních léčiv a produktů. „Není to žádná kosmetika, žádná drogerie. Pouze léčiva. Pejsci používaní na testování humánních léčiv chodí všichni na pitvu a k nám se bohužel nedostanou,“ doplnila. Stejně tak se do útulku nedostanou jedinci s vážnými zdravotními problémy.
V průměru stráví pes v útulku dva až tři měsíce. Musí se totiž socializovat a zvyknout si na lidi. Není ale výjimkou, že pejsek zůstane na „převýchovu“ delší dobu. „Každý pejsek je na tom psychicky jinak. Některý je odolnější, jiný je introvert s bázlivou povahou,"popisuje Gašparec, která zároveň působí v zařízení také jako trenérka.
Také jsme zjistili, že jsou velké rozdíly i mezi laboratořemi, odkud k nám psi přišli. Ale musím říct, že se to poslední dobou hodně zlepšilo a jedině to vítáme.
Bígly je možné chovat ve skupinách, ale i tak je útulek na maximu své kapacity. „Z předchozí dodávky máme ještě 25 chlapečků, teď jsme přijali 13 holčiček a dalších 14 chlapečků čeká na odvoz,“ vyjmenovává vedoucí útulku. Moc by jim proto pomohlo, kdyby se našli vážní zájemci o adopci. Ozvat se mohou prostřednictvím e-mailu druhasanceufrantiska@gmail.com nebo na telefonním čísle 723 598 853.
„Základním předpokladem je, aby v rodině už byl jeden socializovaný pes. Je to velká výhoda pro toho bíglíka, který byl zvyklý být ve skupině a ve smečce. Druhý pes je pro něj jistotou a oporou. Socializace a adaptace pak probíhá snadněji. O druhého psa se psychicky opře, napodobuje je ho a učí se od něj. Není jim smutno. Oni teskní, když jsou sami a my nechceme, aby byl x hodin někde zavřený sám. Výjimky děláme, když jde třeba o aktivního důchodce nebo někoho, kdo pracuje z domova. Tam může jít pes, o kterém víme, že je psychicky vyrovnaný,“ upřesňuje.
Když mají lidé prostor, čas a odvahu, tak si mohou adoptovat i dva bígly najednou. Po prvotním kontaktu je nutná osobní schůzka. Pak se domluví další postup. Informace i možnosti, jak podpořit útulek, najdou zájemci na webových stránkách druhasanceufrantiska.cz. Po celý rok se koná také řada akcí, kde se mohou lidé s útulkem seznámit. Například 17. května oslaví zařízení 10. výročí. Přímo v tamních prostorách se bude konat celodenní oslava. Přijít může kdokoli, komu nejsou pejsci lhostejní.
Pokusy na zvířatech musí nejdříve projít schvalovacím procesem u ministerstva zemědělství. V roce 2023 bylo na pokusy použito dle oficiálních statistik 361 psů plemene bígl, někteří psi byli použiti opakovaně.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám