V Rakové na Rokycansku, jedné z nejmenších obcí v Plzeňském kraji s 230 obyvateli, funguje knihovna 60 let. Pro obec je velmi důležitou součástí komunitního života a chce ji za každou cenu udržet. Ještě před čtyřmi lety si chodili knihy půjčovat hlavně senioři, poslední čtyři roky to jsou ze dvou třetin děti, ale i mládež do 18 let z obce i okolních vesnic. Lidé ale čtou stále méně.
V malé místnosti nad obecním úřadem nabízí téměř 1000 titulů, většinu dostává z okresní rokycanské knihovny. "Když si řekneme, vyměňují nám velké soubory knih dvakrát do roka podle toho, jak hodně se čte. Často jsou to úplně nové knihy, které si ještě nikdo nevypůjčil," řekla čtyřicetiletá Veronika Tomášů, knihovnice, která půjčuje knihy už 20 let. Když někdo shání nějaký titul, přivezou ho z Rokycan nebo si tam sama zajede. Lidem, kteří nemohou chodit, zanese knihy domů. Knihovna půjčuje bezplatně, je otevřená ve středu odpoledne, ale i na zavolání.
Starší lidé teď přicházejí málo, protože už na knihy moc nevidí a mají i zdravotní problémy. "Teď nejvíc chodí děti do páté třídy," uvedla. Ročně eviduje knihovna zhruba 200 výpůjček. Jejich doba není omezená, v rodinách si knihy většinou přečte víc lidí. Dříve byly nejpopulárnější detektivky, teď nové romány, dětská literatura, povinná četba a čtení prvňáčků.
Podle knihovnice teď děti čtou daleko méně než dřív, protože rodiče je k četbě nevedou. "Až potom škola. Třeba ta u nás ve Veselé na to hodně dbá," uvedla Tomášů. Děti, které nečtou, se neumějí tak dobře vyjadřovat. Tomášů má dvě děti ve věku pěti a sedmi let, jimž čte denně odmalička. "Ten starší už teď čte mně, už ve druhé třídě musí mít čtenářský deník," uvedla.
Knihovnice pořádá pravidelně pro více než 20 dětí Noc s Andersenem. "Nejdřív jdeme na procházku, kde plní deset úkolů (třeba musí společně složit krátkou básničku a odrecitovat ji) a na konci mají poklad. Cestou si povídáme, jaké knihy kdo přečetl," řekla. Po procházce si zalezou do spacáků, společně si čtou a jako překvapení jim tam chodí "Andersen", převlečený místní pán, který vypráví o spisovatelově životě a díle. A to se dětem hodně líbí, řekla. Ráno dostanou čtenářské diplomy.
Celý knihovní fond podstoupil loni na jaře výraznou redukci. "Některé tituly už byly sto o víceleté, třeba Jiráskovy spisy. Ty už by dnes nikdo nečetl," řekla Tomášů. Ani knihy Karla Maye nebo Julese Verna už nelákají. Největší zájem je o české a severské detektivky, uvedla.
Řada lidí chce knihovně darovat publikace, které jim leží doma bez užitku. Knihovnice si vybírá jen ty nejhodnotnější, protože další už nemá kam dávat. Od lidí už má obec v regálu stovku titulů a desítky pod psacím stolem.
"Dostávám nějakou korunu od obce, ale je to spíše nadšenecká práce," uvedla Tomášů. Starosta František Bůcha (Sdružení pro rozvoj Rakové) uvedl, že odměny, provoz, energii, úklid, akce a další dotuje obec ze svého. "Chceme tu knihovnu mít. Je to prostě česká kultura, která by se měla zachovávat. A když se hlásíme do soutěže Vesnice roku, tak se vyžaduje fyzická knihovna, nejen elektronická. Je to čím dál více ceněné, i když lidé čtou méně a méně," řekl. Obec podporuje nejen Noci s Andersenem, ale také zimní čtení v kroužcích malých hasičů. "A pod knihovnou je školka, kde učitelky dětem také hodně čtou," dodal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.