Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pondělí 23. prosince 2024  |  Svátek má Vlasta
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Přes 1000 škol z celého Česka se zapojuje do Soutěže Finanční gramotnost. Chtějí vychovat finančně zodpovědné žáky

PR článek

Víte, jaký je rozdíl mezi investicí a spekulací, mezi kreditní a debetní kartou? Jaký vliv má inflace na finance a jak s nimi pracovat? A ví to i vaše děti? Tak to se i letos prověří v celostátní Soutěži Finanční gramotnost, kde už nyní je přihlášených přes 1000 škol a do 18.12.2024 se mohou přihlásit další a ověřit si dovednosti svých žáků a studentů v tématu jak pracovat správně a efektivně s penězi. Soutěž trvá několik měsíců a končí 25.4.2025 velkým finále v České národní bance.

„Soutěž Finanční gramotnost má za cíl vychovat novou generaci finančně gramotných občanů, protože dostatečně vzdělaný člověk dokáže rozpoznat podvodné praktiky a chránit tak své úspory. Finanční gramotnost je zároveň klíčem k dosažení finanční svobody a zabezpečení se pro budoucnost,“ říká Marta Gellová, předsedkyně rady EFPA ČR a ambasadorka soutěže. „Chceme, aby děti už odmala rozuměly, jak s penězi nakládat, aby se vyhnuly finančním pastím a dokázaly si zajistit stabilní budoucnost.“

Zhoršující se finanční situace domácností je znepokojivá. Podle posledního průzkumu Indexu Prosperity finančního zdraví má problémy s hospodařením s penězi téměř polovina Čechů. Neschopnost vytvořit si finanční rezervu nebo náchylnost k podvodům jsou jen některé z důsledků nedostatečné finanční gramotnosti. Pouze čtvrtina respondentů prokázala dostatečné znalosti v této oblasti. „Proto je nezbytné začít se vzděláváním co nejdříve. Vývoj finanční situace Čechů sledujeme a je pro nás důležitým impulsem, proč Soutěž Finanční gramotnosti dál rozvíjet a každým rokem zapojovat více škol. Chceme, aby mladí lidé věděli, jak s penězi v dospělosti nakládat, nenaletěli na podvodné hovory či zprávy nebo se nezavázali k nevýhodným smlouvám. Tato a další témata se snažíme v soutěži podporovat a vychovat tak finančně gramotnější generaci," dodává Marie Štefánková, ředitelka soutěže z Institutu pro další vzdělávání METODICA.

Do soutěže se už nyní zapojilo přes 1000 škol z celého Česka. Největší zájem ze strany škol je ve Středočeském, Jihomoravském a Moravsloslezském kraji. „V tomto ročníku jsme si dali za cíl oslovit zejména školy v regionech, kde registrujeme slabší znalosti v oblasti financí napříč populací. Moc nás proto těší výsledek - v Ústeckém kraji, kde nám stoupl počet zapojených škol o třetinu oproti minulému ročníku a věříme, že i díky soutěži se mladí lidé v těchto regionech začnou více zajímat o své finance,” doplňuje Marie Štefánková.

Soutěž Finanční gramotnost je součástí seznamu soutěží, který vydává Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a které tvůrčím způsobem podporují vzdělávací oblasti a obory. Výsledky z úspěšného absolvování některé střední školy žákům započítávají do navazujícího přijímacího řízení.  Samotná soutěž trvá několik měsíců. Je stupňovaná do více kol, od školních, okresních, krajských až po celostátní finále, které proběhne 25. dubna 2025 v České národní bance za účasti expertů, zástupců Ministerstva financí,  Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, České národní banky a dalších partnerů.

Školy se mohou do soutěže přihlašovat a splnit se žáky školní kolo soutěže až do 18. prosince. Více informací je k dispozici na https://financnigramotnost.cz/.

Štítky finanční gramotnost, soutěž, žáci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přes 1000 škol z celého Česka se zapojuje do Soutěže Finanční gramotnost. Chtějí vychovat finančně zodpovědné žáky  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.