Počasí dnes5 °C, zítra2 °C
Úterý 3. prosince 2024  |  Svátek má Svatoslav
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Chcete zhubnout? Léky pomohou, ale samotné nestačí, říká MUDr. Emilija Dameski z OB kliniky

PR článek

Shodit kila navíc je obtížné, to potvrdí každý, kdo to někdy zkusil. Když je těchto kilogramů v řádu desítek, je to už lehkou úpravou stravy a přidáním fyzické aktivity skoro nemožné. Naštěstí existují medicínsky ověřené způsoby, které pomáhají pacientům s obezitou se této zátěže zbavit. Jedním z nich je i farmakoterapie, neboli léčba pomocí léků.

Devětapadesátiletá Hana patřila mezi zhruba čtvrtinu českých žen, které mají obezitu. V roce 2017 podstoupila na pražské OB klinice bariatrickou operaci – tzv. plikaci žaludku, díky které se jí povedlo zhubnout 30 kilogramů. Svého rozhodnutí nelituje. „Sama bych tolik nikdy nezhubla, a když ano, určitě bych pak zase přibrala,“ říká. Operace však byla jen první pomocná berlička v její cestě za štíhlejší postavou a zdravějším životem. Lví podíl na své proměně musela mít sama – změnit svůj dosavadní životní styl i stravovací návyky.

„Když už jsem do toho šla a lékaři si se mnou dali tu práci, tak se snažím si svou nižší váhu udržet. Stále jím malé porce po třech hodinách,“ popisuje. A aby její váha znovu nestoupala, pomáhají jí v tom i léky na léčbu obezity, které jí lékaři předepsali. „Občas jsou, myslím, potřeba, hlavně kvůli udržení váhy,“ dodává Hana.

Léky působí na mozek či střeva

Právě farmakoterapie je součástí tzv. konzervativní léčby obezity, která zahrnuje i změnu stravovacích návyků, životního stylu a pohybových aktivit. Druhá možnost je chirurgická. Lékaři však oba tyto přístupy často kombinují, aby pacientovi přinesly co největší užitek. „Farmakologických možností léčby obezity je dnes několik,“ říká MUDr. Emilija Dameski z pražské OB kliniky, která se léčbou obezity zabývá. „Jedná se o centrálně působící léky, blokátory střevních lipáz a inkretinová mimetika.“ Zjednodušeně lze říci, že centrálně působící léky ovlivňují centrální nervový systém, zejména oblasti zodpovědné za regulaci chuti k jídlu a pocit sytosti. Blokátory střevních lipáz potlačují enzymy, které štěpí tuky ve střevě.

„Tímto způsobem snižují vstřebávání tuků z potravy, což vede ke snížení kalorií, které organismus získává z jídla,“ vysvětluje lékařka. Inkretinová mimetika pak napodobují účinek hormonů, které se uvolňují po jídle. Zvyšují uvolňování inzulinu, snižují chuť k jídlu a zpomalují vyprazdňování žaludku.

„Každý typ léku má své specifické mechanismy a účinky, proto volba léčby závisí na individuálních potřebách pacienta, jeho anamnéze, zdravotním stavu, výsledcích vyšetření a dalších faktorech,“ říká MUDr. Dameski s tím, že toto rozhodnutí může učinit vždy jedině lékař.

Přesto jsou lidé, kteří si tyto léky pořizují bez lékařského předpisu i předchozích vyšetření. „Takováto samoléčba může vést k vážným zdravotním potížím,“ varuje lékařka. Mnohé léky mohou mít závažné vedlejší účinky, jež mohou způsobit například srdeční problémy, vysoký krevní tlak, zažívací nebo i psychické potíže. Problémem může být i jejich nesprávné dávkování, kvůli kterému může být léčba neúčinná nebo dokonce toxická. Navíc, pokud už pacienti trpí nějakým onemocněním, může se jim v důsledku užívání těchto léků bez lékařského doporučení, komplikovat, nebo k nim dojít tím, že léky na hubnutí zareagují s léky, které už daný pacient užívá. Rizik je zkrátka hodně.

Chirurgická léčba má dlouhodobější efekt

Léky si navíc musí pacienti platit sami, zatímco chirurgická léčba obezity je u nás již několik let hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. A pokud se pacienti spoléhají jen na jejich účinek a nezmění svůj dosavadní styl života a stravování, jde jejich váha po vysazení léků znovu nahoru.

„Úspěšnost chirurgické léčby je podle dlouhodobých studií 70–80 %. U farmakologické léčby takto dlouhodobé studie zatím chybí. Obecně lze však říci, že po vysazení farmakologické léčby se u pacientů hmotnost postupně vrací,“ říká primářka OB kliniky MUDr. Petra Šrámková.

Všichni, kdo bojují se svojí váhou, která se už pohybuje v pásmu silné nadváhy nebo obezity, by se proto měli obrátit na odborníky, kteří jim mohou v jejich úsilí pomoci. A pro ty, kdo by se jich z jakéhokoli důvodu báli, je tady pár rad na závěr:

  1. Informujte se. Hledejte si vědecky podložené informace o správném stravování a výživě.
  2. Postupujte pomalu. Místo drastických diet zkuste postupně zlepšovat své stravovací návyky.
  3. Sledujte se. Veďte si deník, do kterého si budete zaznamenávat, co jíte a jak se cítíte. Může vám to pomoci uvědomit si své návyky a motivovat vás to.
  4. Sdílejte své cíle se svými blízkými nebo s těmi, kteří vás mohou ve vaší snaze podpořit a motivovat vás.
  5. Buďte trpěliví. Hubnutí je proces, který vyžaduje čas. Důležité je mít realistická očekávání a nevzdávat to, když to jde pomalu nebo vůbec.
  6. Vyhněte se „zázračným“ produktům a „zaručeným“ trikům. Mnohé z nich mohou být dokonce zdraví nebezpečné.
  7. Nebojte se odborníků. Zvažte alespoň konzultaci s odborníkem na výživu nebo s lékařem. Mohou vám nabídnout cenné rady a přizpůsobené plány, které zvýší vaše šance na úspěch.

„Každý krok směrem ke zdravějšímu životnímu stylu je cenný. Základem je najít přístup, který vám vyhovuje a který můžete dlouhodobě dodržovat,“ uzavírá MUDr. Emilija Dameski.

Ohodnoť článek

Štítky léčba obezity, plikace žaludku, obezita, OB klinika, hubnutí, farmakoterapie, chirurgická léčba obezity

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Chcete zhubnout? Léky pomohou, ale samotné nestačí, říká MUDr. Emilija Dameski z OB kliniky  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.