Odešla legenda, ve věku nedožitých 91 let zemřel po krátké nemoci ze soboty na neděli slavný plzeňský fotograf Jiří Plzák. Tisíce lidí fotografoval ve známém fotoateliéru U Zvonu. Proslul také sérií fotografií z 21. srpna 1968, kdy zachytil příjezd ruských okupantů a vojsk Varšavské smlouvy do Plzně. Aktuálně je v Západočeském muzeu v Plzni velká výstava portrétů Jiřího Plzáka.
Smutnou zprávu o úmrtí Jiřího Plzáka potvrdil pro Plzeňskou Drbnu jeho kamarád a spolupracovník naší redakce, publicista Zdeněk Roučka. „Znali jsme se přes třicet let, pravidelně jsme se vídali u něj doma i s jeho skvělou ženou Janou. Jirka Plzák byl inteligentní, měl svoji úroveň, pokoru a úžasný životní přehled, hodně pamatoval a uměl nádherně vyprávět. Fotografování byla jeho zamilovaná práce. Uměl i výborné reportážní snímky! Spolupracovali jsme spolu na několika projektech,“ uvedl Zdeněk Roučka.
„V roce 2008 jsem z jeho vynikajících fotografií připravil strhující venkovní výstavu sedmdesáti snímků s názvem "Plzeň 21. srpen 1968 - Svědectví o dni, kdy skončily naděje." Byla k vidění v Křižíkových sadech v Plzni. Je to možná symbolické, že s jeho odchodem bude také 3. listopadu 2024 končit v Západočeském muzeu v Plzni velká výstava jeho portrétů „Plzeňské tváře objektivem Jiřího Plzáka. Fotoateliér U Zvonu“. Jirko, milý příteli, budeš mi chybět,“ dodal Zdeněk Roučka.
Když 21. srpna 1968 přijeli do Plzně okupanti, Jiří Plzák nezaváhal ani okamžik. Na krk si pověsil dva fotoaparáty a vyrazil do ulic fotografovat. Snímky pořizoval na náměstí Republiky nebo u budovy rozhlasu, ale i na dalších exponovaných místech, které okupanti v Plzni obsadili. Vojáci mu tehdy v pořizování fotografií nebránili, odmítali se ale s kýmkoliv bavit. Týden po začátku okupace vycestoval Plzák do Německa na fotografický veletrh. S sebou si odvezl i některé negativy z příbližně 400 snímků, které nafotil. Nejlepší se mu v Německu podařilo prodat týdeníku Der Spiegel, ale i dalším médiím a agenturám. O tyto záběry z okupace byl obrovský zájem. Ze západu se ale vrátil zpět do okupovaného Československa, kde se dál věnoval své práci fotografa.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
..jsem smutný. Jirku jsem znal od r.61. Vždy se ke mě choval jako starší bratr, dovedl pomoct i poradit. Zůstane na vždy v mém srdci. Vašek Buriánek, / form. guard of US embassy /