Úterý, 3. září 2024, 08:31
Projekt Vlídné WC se v Plzni osvědčil a pokračuje dál. Město díky němu řeší problém s nedostatkem veřejných toalet. Aktuálně je do projektu zapojeno 55 kaváren, barů a restaurací v centru Plzně. Lidé si tak mohou v klidu a důstojně odskočit do nejbližší provozovny zapojené do zmíněného systému. A to zdarma a bez prosebného přemlouvání personálu a jakékoliv objednávky.
Jedná se o restaurace, bary či kavárny označené samolepkou v barvách města s dobře známým symbolem panáčka a panenky. Celý aktuální seznam najdete ZDE. Podniky zapojené do projektu Vlídné WC profitují například tím, že mají na oplátku od města nižší místní poplatek za předzahrádky. „To znamená, že místo pěti korun na metr čtvereční a den, platí koruny pouze dvě,“ vysvětluje místostarosta MO Plzeň 3 Ondřej Ženíšek (TOP09).
Koncem srpna provedl Odbor životního prostředí ÚMO Plzeň 3 další rozsáhlou kontrolu, zda vše funguje, tak jak má, protože se vyskytly drobné nedostatky. Tím byly například od slunce vybledlé a nečitelné samolepky. Na to upozorňovala Plzeňská Drbna ve svém textu už v listopadu 2022.
„Na základě těchto upozornění jsme provedli na konci měsíce srpna kompletní kontrolu všech přihlášených provozoven. Všem byly vydány nové samolepky, které musí být na provozovně viditelně umístěny. Obsluha je povinna návštěvníka pustit na toaletu, a to po celý rok. Nyní je vše v pořádku. Provozovny, kde byly nálepky s označením Vlídné WC vybledlé nebo chyběly úplně, je mají nyní doplněné a obnovené,“ říká starosta MO Plzeň 3 David Procházka (ANO). Před tím se kontroly konaly na konci května a v dubnu letošního roku.
Městský obvod Plzeň 3 v roce 2016 jako první inicioval projekt oficiálně nazvaný Vlídné WC, jehož cílem bylo řešit problém s nedostupností veřejných toalet nejenom pro občany města, ale především pro turisty. „Inspiraci hledal obvod v partnerském městě Regensburg, které je v podobném projektu zapojeno. Základem je úspěšná spolupráce mezi městskou správou a místními majiteli restaurací,“ uvedl už dříve starosta Procházka.
„Pokud by obyvatelům, kteří chtějí projektu Vlídné WC využít, některá ze zapojených provozoven nevyhověla, neváhejte se na centrální plzeňský obvod obrátit se stížností,“ dodává místostarosta obvodu Ženíšek.
Spolupráci si pochvaluje také Stanislava Lásková, majitelka známého plzeňského baru a galerie Azyl. „Jsme zapojeni už několik let, turisté u nás využívají tuto službu. Zajdou, slušně požádají. Nikdy jsme nezažili, že by to někdo nějak zneužíval. Žádný bezdomovec k nám rozhodně nepřišel. Stává se nám, že přijdou lidé s průvodcem v ruce, kde je uveden seznam Vlídných WC v Plzni. Jsem ráda, že službu město kompenzuje úlevou na pronájmu za předzahrádku. Nápad je to rozhodně dobrý, už ze slušnosti by se lidem měl poskytovat přístup na toaletu, i když si zrovna nechtějí dát například kávu. Ale já osobně neměla problém ani dříve, pustit na toaletu člověka, který to zrovna potřeboval a neměl jinou možnost. V polovině případů si pak ti lidé stejně něco objednají,“ popsala své zkušenosti Stanislava Lásková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Jak jsme se dočetli jinde, mnoho povyku pro nic! Místa s volným vstupem na WC nejsou řádně označena, mnohde označení úplně chybí.