V celostátním žebříčku nejnavštěvovanějších turistických cílů agentury CzechTourism se dva plzeňské turistické cíle umístily na 12. a 13. místě. Nejnavštěvovanější atraktivitou v Plzni se stal pivovar Plzeňský Prazdroj, zamířilo do něj o 13 procent návštěvníků více než v roce 2022. Úspěch zaznamenala na 13. místě také plzeňská zoo, která se zároveň stala pátou nejnavštěvovanější zoologickou zahradou v Česku.
V čele žebříčku nejnavštěvovanějších turistických cílů se v roce 2023 stal Pražský hrad, následovaný lanovkou na Petřín a pražskou zoo. Téměř 530 tisíc návštěvníků zamířilo v roce 2023 do Plzeňského Prazdroje. Necelých půlmilionu lidí si našlo cestu také do Zoologické a botanické zahrady města Plzně. Z mimopražských jsou úspěšnější v rámci celého Česka pouze areál Dolních Vítkovic, Aqualand Moravia, Safari ve Dvoře Korálovém a zoo ve Zlíně a Ostravě.
„Loňský rok byl z pohledu turismu pro Plzeň velice úspěšný. Sportovní terminologií jsme překonali hned dva rekordy. Turisté v místních hotelích a penzionech strávili rekordní počet nocí a zároveň v Plzni přenocovalo nejvíce tuzemských turistů v historii. Navíc sedm z deseti nejnavštěvovanějších turistických cílů v Plzeňském kraji se nachází v Plzni a nejbližším okolí, což jasně dokládá, že máme turistům co nabídnout,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký (ANO).
Co se týče návštěvnosti atraktivit v Plzeňském kraji, první čtyři příček obsadila Plzeň. Po pivovaru a zoo se na třetí místo dostal plzeňský DinoPark. Ten je zároveň nejnavštěvovanějším z celé sítě DinoParků v Česku. Následovaly jej Science centrum Techmania na čtvrtém a Farmapark U Toma na pátém místě, který se nachází v Ledcích u Plzně.
Vysokou návštěvnost v celostátních žebříčcích zaznamenaly plzeňské turistické cíle i v jednotlivých tematických kategoriích. V kategorii Věda a technika se na druhé příčce umístil Plzeňský Prazdroj, následovaný na osmém místě Science centrem Techmania. V kategorii Věže a rozhledny se těsně pod stupni vítězů se na čtvrtém místě umístila věž katedrály sv. Bartoloměje.
Vůbec poprvé bodovala Plzeň také v kategorii Architektura. „Mezi desítku nejnavštěvovanějších architektonických památek se na devátém místě s 15 000 návštěvníky probojavaly plzeňské Loosovy interiéry. Je to turistický produkt, který od svého vzniku ušel dlouho cestu. První dvě zrekonstruované místnosti bývalého bytu Voglových se návštěvníkům otevřely před deseti lety. Nyní máme v Plzni tři pravidelně přístupné prohlídkové trasy a tím rozhodně nekončíme,“ doplnila náměstkyně primátora pro cestovní ruch Lucie Kantorová (ANO) s odkazem na připravovaný projekt rekonstrukce domu Huga Semlera na Klatovské třídě 19. Vzniká zde nové zážitkové muzeum osvobození Plzně. Součástí expozice bude také Loosem navržený hudební salon a navazující pánský salon s jídelnou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.