Přesně podle očekávání meteorologů se v sobotu dopoledne v důsledku silných dešťů zvedají hladiny šumavských řek Ostružná v Kolinci a Křemelná ve Stodůlkách na Klatovsku a také na Úhlavě v Janovicích na druhé povodňové stupně. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu.
Během dopoledne dosáhla druhého stupně také Otava v Sušici, na prvním stupni jsou také Otava v Rejštejně, Úhlava v Tajanově u Klatov a Úslava v Prádle na jižním Plzeňsku. Hladiny stále stoupají. Voda stoupá i v Plzni, kde byl ráno první stupeň v Berounce na Bílé Hoře. Spadlý strom do kolejiště komplikoval provoz na železniční trai u České Kubice na Domažlicku. Doprava tam stojí na trati do Německa do obce Furth im Wald. Informoval o tom mluvčí drážních hasičů Martin Kavka. Před spadlým stromem stačil naštěstí bezpečně zastavit mezinárodní expres.
Hasiči ráno zasahovali také v Nýrsku u zatopeného domu. „Část jednotky čerpá vodu ven a další část jela na technické služby pytlovat. Náš velitel na žádost starosti provádí s VEA monitoring vodních toků," informovali nýrští hasiči. Krajští hasiči v souvislosti s počasím ukončili k 15:30 po celém kraji celkem 42 zásahů technické pomoci. Za sobotu podle průběžně aktualizované statistiky šestnáctkrát čerpali vodu, ve 14 případech odstraňovali spadlý strom a jedenáctkrát likvidovali nebezpečné stavy.
"Výjezdů máme zvýšené množství, ale nejsou to vážné nebo ohrožující stavy," řekl řídící důstojník krajských hasičů Tomáš Jarošík. Hasiči podle něj například čerpají laguny na silnicích, v několika případech čerpali vodu ze zaplaveného sklepa či garáže. "Bylo to kolem dvou tří centimetrů vody, dramatičtější situace jsme zatím řešit nemuseli. V Tymákově u Plzně se voda z okolních polí dostala do stájí, kde byli koně. Dávalo se tam několik pytlů s pískem, aby se voda odklonila a neteklo to do stájí. Voda ve sklepě byla například v Ejpovicích nebo v Rokycanech," popsal. Hasiči také často uvolňují ucpané propustky, aby mohla nahromaděná voda odtéct.
Lze předpokládat, že kvůli vydatným srážkám a nasycení promáčené půdy bude o víkendu prudce stoupat hladina Mže a Radbuzy na západě Čech až na třetí stupeň povodňové aktivity. Platí tam povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí. Na tocích odvodňujících Šumavu očekávají meteorologové dosažení prvního povodňového stupně. Situace by se měla uklidňovat až během neděle a pondělí.
Meteorologové dnes informovali, že v sobotu čekají srážky do 20 mm. Vodní toky v zasažených oblastech na jihozápadě území budou dál stoupat. "V neděli a v pondělí se na celém území ČR budou vyskytovat bouřky, které mohou způsobit i výraznější vzestupy na již rozvodněných tocích," uvedla povodňová služba ČHMÚ.
Ostružná v Kolinci měla v sobotu v osm hodin ráno výšku hladiny 80 centimetrů a průtok 10,5 metru krychlového za sekundu, zatímco v pátek ve stejnou dobu byla hladina na 40 centimetrech a průtok byl 1,76 metru krychlového za sekundu. Hladina na tomto toku stále stoupá. Křemelná stoupla z pátečních 42 centimetrů a 3,91 metru krychlového za sekundu na současných 127 centimetrů a průtok 35,2 metru krychlového za sekundu.
"Za posledních 24 hodin pršelo na celém území ČR, nejvíce na Šumavě a v Pošumaví. Na Železnorudsku a Prášilsku to bylo i kolem 70 mm srážek, na což reagují zejména toky odvodňující Šumavu a Pošumaví. Právě zde a lokálně v Krušných horách je zároveň půda v největší míře na maximálním nasycení," uvedli meteorologové na síti X. V Hojsově Stráži spadlo 70,2 mm, v Prášilech 67 mm, na Špičáku 62,3 mm.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.