Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

Obyvatelé Jedničky si v prvním participativním rozpočtu přáli ovocné stromy pro Zemník a Podzemník

Výsadba ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník vyhrála ve vůbec prvním participativním rozpočtu na Jedničce. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské, třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Lidé hlasovali celý měsíc až do 10. května, zaslali více než sedmnáct set hlasů. První plzeňský obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy.

„Na participativní rozpočet jsme vyčlenili dohromady 1,5 milionu korun. Věřím tomu, že se nám podaří pokrýt náklady na všechny tři vítězné náměty – tedy výsadbu stromů, kterou uděláme už letos na podzim, workoutovou sestavu ve vnitrobloku Plaské ulice, která by mohla být hotová v letošním nebo příštím roce, a v neposlední řadě i umístění meteostanic ke školám – zde uvidíme, na kolik stanic budeme mít peníze. Nyní je třeba upřesnit rozpočty k uvedeným záměrům, u toho začneme, poté se domluvíme na dalším postupu,“ řekl místostarosta Jedničky Miroslav Šuma, který má na starosti oblast investic a životního prostředí.

Jednička spustila svůj první participativní rozpočet v dubnu. Lidé mohli z každého svého telefonního čísla podpořit dva projekty. Jednomu naopak mohli přidělit negativní hlas. Dohromady se zapojilo 874 lidí, kteří zaslali celkem 1723 hlasů – 1431 kladných a 292 záporných. Záporné hlasy se od těch kladných odečetly. „Došlo tak i k situaci, že jeden z nápadů skončil v minusu. Konkrétně jde o umístění psích pisoárů na Roudné. Námět totiž získal více záporných hlasů než kladných. Proti bylo 87 a 17 pro,“ informovala mluvčí obvodu Miroslava Vejvodová. Lidé mohli vybírat hned z 15 námětů, které v uplynulých letech sami navrhli.

„Výsledky jsou pro nás hlavně velkou zpětnou vazbou od zdejších obyvatel. Na to, že to byl první ročník, se jich zapojilo celkem dost a já věřím, že další ročníky osloví ještě více lidí. Vnímám to tak, že mají zájem o to, jak vypadá okolí míst, kde žijí, a chtějí ovlivnit, na co se použijí veřejné finance. Sám jsem měl jiné favority, ale z výsledku mám radost,“ uvedl místostarosta Jiří Rezek, který participativní rozpočet inicioval.

S participativním rozpočtem začali v Plzni jako první už před lety na Čtyřce, loni se připojila Trojka a letos i Jednička. Myšlenka rozpočtu sdíleného s veřejností je prostá, zlepšení a zvelebení veřejného prostoru.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Miroslava Vejvodová

Štítky participativní rozpočet, projekty, doporučené projekty, komise doporučila projekty, MO Plzeň 1, ovocné stromy v parku

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Obyvatelé Jedničky si v prvním participativním rozpočtu přáli ovocné stromy pro Zemník a Podzemník  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.