pátek 14. srpna 2020 Alan

Přední plzeňskou Cenu 1. června získá in memoriam odbojář Cuhra

Prestižní plzeňskou Cenu 1. června letos in memoriam získá architekt, křesťanský politik, odbojář a politický vězeň Jaroslav Cuhra. Ocenění město uděluje významným osobnostem za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie a lidských práv a svobod. Připomíná události z 1. června 1953. Proti totalitnímu režimu tehdy jako první v tehdejším socialistickém bloku vystoupili plzeňští občané. Ocenění převezme na slavnostním zasedání zastupitelstva města 1. června Cuhrův syn, řekl primátor Martin Baxa (ODS).

"Pan Jaroslav Cuhra celý svůj život usiloval o svobodu a demokracii, o svobodné, nezávislé a kritické myšlení, které naplnil osobní odvahou a nasazením v obraně a ochraně principů svobodné společnosti, hlubokým zájmem o politické dění včetně aktivního působení v něm. Byl příkladem člověka, který byl statečný, vždy hájil principy demokracie a svobody a těmto principům podřídil celý svůj aktivní život i přes značnou perzekuci ze strany komunistického režimu," uvedl Baxa, který Cuhru na ocenění navrhl.

Mezi laureáty Ceny 1. června jsou bývalý prezident Václav Havel, francouzský politolog a historik Jacques Rupnik, spisovatel, publicista a politik Pavel Tigrid, novinářka Petra Procházková, signatářka Charty 77 Dana Němcová a další. Loni cenu obdržel filozof a politik Daniel Kroupa.

Cuhra byl za války aktivní v odboji a zajišťoval spojení mezi Plzní a Prahou, dodával zbraně a zajišťoval i ukrytí útočníků na říšského protektora Reinharda Heydricha v kryptě kostela v Praze i jejich možné následné ukrytí v budovaném kostele v Plzni. Po válce byl poslancem za Československou stranu lidovou. Na ministerstvu techniky měl na starosti obnovu průmyslu a stavbu továrny na penicilin. Jako odpůrce komunismu byl v roce 1948 zatčen a v roce 1950 ve vykonstruovaném procesu odsouzen za velezradu na 12 let. Po deseti letech na Borech, na Mírově a v jáchymovských dolech byl v roce 1960 propuštěn na amnestii, ale už v červnu 1961 znovu zatčen a odsouzen na osm let. Druhá amnestie ho dostala z vězení roku 1966. V komunistických kriminálech strávil téměř 17 let. Roku 1968 působil ve skupině K 231 a snažil se o obnovu Československé strany lidové. Zemřel v roce 1974.

Autoři | Foto Paměť národa

Štítky ČR, správa, ocenění, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.