Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

Unikátní produkt cestovního ruchu se zaměřuje na bývalá kasárna, roty i další armádní objekty

Nikdo se na vojnu nikdy netěšil, ale všichni na ni vzpomínají a často o ní mluví. I proto teď Plzeňský kraj přichází se zcela novým a unikátním produktem cestovního ruchu. Má název Když jsem já sloužil na západě Čech a zcela jistě tato vojenská turistika osloví mnoho příznivců. Zaměřuje se zejména na vojenské nadšence a milovníky válečné techniky, ale i na rodiny s dětmi.

S novým produktem se kraj poprvé představil během uplynulého víkendu na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu ITF Slovakiatour v Bratislavě, odkud si jako bonus odnesl Cenu za kreativní a profesionální ztvárnění expozice. V rámci celé koncepce produktu „Když jsem já sloužil na západě Čech“ vznikla brožura mapující kasárna a vojenská muzea v Plzeňském kraji, ale také web vojenskaturistika.cz, který přibližuje historii vojenství v regionu.

„Inspirací pro vytvoření tohoto produktu byly časté dotazy od bývalých vojáků základní vojenské služby, se kterými jsme se dlouhodobě setkávali při nejrůznějších výstavách a veletrzích, kteří v našem kraji sloužili. To jen potvrdilo, že jsme se vydali správnou cestou. Nepropagujeme československou armádu, my propagujeme místa, kde jsou, nebo dříve byla kasárna,“ říká krajský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka (STAN).

Bývalá kasárna, nebo roty a další armádní objekty se dnes ve většině případů využívají nepoměrně mírověji, ale přesto tu je neopomenutelná skupina lidí, která na nich strávila rok nebo dva svého života. Nechybí například nechvalně proslulá kasárna v Janovicích na Klatovsku, známých mimo jiné i ze slavného filmu a kniky Černí baroni. Každý bývalý voják zná dodnes mrazivou říkanu: „Janovice nikdy více, radši kulku do palice." Dnes je z obávaných kasáren úspěšná průmyslová zóna a část se změnila na obytnou zónu. 

„Z toho my chceme těžit. Naše filozofie je založena na tom, že ten, kdo u nás sloužil, přiveze s sebou i rodinu. On zavzpomíná na místech, kde sloužil, rodina se podívá po všech našich okolních zajímavostech, které už nabízí standardní cestovní ruch. A že se máme čím chlubit,“ objasňuje celou myšlenku radní Picka.

Navštívit lze i objekt, kde bývaly jaderné hlavice

Samotná publikace vydaná krajem mapuje kasárna a zajímavosti v Plzeňském kraji a popisuje jejich historii a pluky, které v nich sloužily. Návštěvníky pak zve do Muzea na demarkační linii v Rokycanech, Muzea Železné opony Rozvadov, Atommuzea Brdy Míšov, Muzea Středních Brd ve Strašicích či Patton Memorial v Plzni. Nechybí ani pozvánky do expozice Augmentačního skladu v Dobřanech nebo Air parku ve Zruči. Vojenská turistika přitom není jen pro pamětníky. Je totiž plná zajímavostí a unikátů, které jinde není možné vidět.

„Jsme jediný zpřístupněný depot na světě, v němž byly uloženy jaderné hlavice. Jinde zpřístupněný není, jen u nás. Když k nám vejdete, otevřou se před vámi ty šestiapůltunové dveře od těch dvou depotů a zjistíte, jak je v uvozovkách jednoduché vychýlit osu země nebo změnit úplně podnebí atomovými bombami. Je to neuvěřitelná podívaná, ze které až mrazí,“ zve Václav Vítovec do Atommuzea v Brdech, kde byly v Československé republice umístěny jaderné hlavice v betonových depotech.

Další nezapomenutelnou prohlídku nabízí třeba i největší soukromé vojenské muzeum v České republice - Muzeum na demarkační linii v Rokycanech. „Nebojím se říci, že jsme rájem pro milovníky vojenské techniky. Ve výstavní expozici je k vidění na dvě stě kusů zcela pojízdné techniky s daty výroby od 1918 do současnosti. Tato technika se navíc objevila i v celé řadě českých filmů a seriálů jako třeba Vyprávěj, Lidice, Kolja, Obecná škole nebo Zdivočelá země,“ vyjmenovala zajímavosti Radka Vávrová z Muzea na demarkační linii v Rokycanech.

Web vojenskaturistika.cz návštěvníky seznamuje s vojenským dědictvím regionu. Sestaven je ze čtyř sekcí – „Cesta osvobození“ například ukazuje, jak postupovala armáda, „Když jsem já sloužil“ mapuje kasárna, další sekcí jsou pak „Muzea vojenské historie“ a „Válečné hroby“. „Pojďte se s námi vydat po stopách bývalých kasáren, jejichž místa a příběhy jsou často zapomenuty a ožívají zejména ve vzpomínkách pamětníků, kteří si zde prožili své dva roky vojny a s nostalgií se k nim po letech opět rádi vracejí,“ dodává radní Libor Picka. Kraj má podle jeho slov připravené itineráře pro cestu a průvodce i na třídenní výlety, které je možné si s brožurou vyžádat na e-mailu: dovolena@plzensky-kraj.cz.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jindra Radová, Plzeňský kraj

Štítky vojenská turistika, armádní objekty, bývalá kasárna, vojenská technika, cestovní ruch

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Unikátní produkt cestovního ruchu se zaměřuje na bývalá kasárna, roty i další armádní objekty  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.