Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

Plzeňské Slavnosti svobody budou i letos největší připomínkou konce druhé světové války ve střední Evropě

Příjezd nejméně 200 kusů historické vojenské techniky očekávají organizátoři letošních Slavností svobody v Plzni. Jsou nejen oslavou osvobození města americkou armádou, ale také největší připomínkou konce druhé světové války ve střední Evropě. Chybět nebude populární Convoy of Liberty, vojenské historické kempy, bohatý kulturní program a vzpomínkový akt u památníku Díky, Ameriko! Celá Plzeň bude žít slavnostmi od 3. do 6. května.

„Slavnosti svobody pro město Plzeň nejsou jen kulturní akcí, ale také významnou událostí, která rozvíjí diplomatické vztahy mezi několika zeměmi. Mám radost, že i tentokrát k nám přijedou rodiny amerických a belgických veteránů, kteří mají Plzeň stále v srdci. Odkaz osvobození Plzně je třeba předávat z generace na generaci. Nikdy na něj nesmíme zapomenout,“ řekl plzeňský primátor Roman Zarzycký (ANO).

„Program slavností nabízí pestrou škálu zážitků návštěvníkům každého věku, který nemá obdoby jinde v České republice ani střední Evropě. Připomíná nejen konec války, ale i radost z obnovení oslav po sametové revoluci. Je svátkem svobody jako takové a místem setkávání všech generací, které se snažíme přilákat i dramaturgií kulturního programu či stylovým občerstvením,“ řekla Jana Komišová z oddělení marketingu Magistrátu města Plzně.

Dobový kemp 16. obrněné divize se rozloží v části sadového okruhu, od Křižíkových sadů přes Šafaříkovy až po Kopeckého sady. V kempu budou desítky vozidel těžké i lehké obrněné techniky včetně legendárního tanku Sherman. Lidé dále uvidí polní kuchyní, dílny nebo vojenské ubikace. Klub vojenské historie Tommy & Yankee ukáže, jak fungovala 45. polní nemocnice, která na Plzeňsku reálně působila. Své místo v sadech bude mít tábor Československé samostatné obrněné brigády nebo tábor RAF a WAAF s replikou stíhacího letadla Spitfire v měřítku 1:1. V prostoru u muzea generála Pattona v Pobřežní ulici představí klub vojenské historie JTF Raiders současnou americkou armádu, především její druhou pěší divizi.

Plzní projede Convoy of Liberty

V neděli 5. května projede trasou po Klatovské třídě tradiční Convoy of Liberty s vojenskými historickými vozidly, v čele s renovovaným tankem Sherman M4 a džípy s příbuznými amerických a belgických veteránů, kteří se na osvobození západu Čech před 79 lety přímo podíleli. Konvoj doprovodí přelet dobových letounů P-51D Mustang, Boeing B 75 Stearman a Stinson AT 19B /Reliant Mk III. Součástí oslav je řada pietních aktů. Hlavním vzpomínkovým setkáním u památníku Díky, Ameriko! s tradičním přeletem letadel vzdušných sil Armády České republiky L-159 Alca a JAS-39 Gripen, který se uskuteční v pondělí 6. května v 18 hodin, vyvrcholí oslavy osvobození.

Kulturní program se kromě náměstí Republiky uskuteční také v Pobřežní ulici, v blízkosti muzea generála Pattona, kde si na své přijdou nadšenci folku a country. Třetí scéna s názvem LIBÉ RTY vznikne v Kopeckého sadech. Je věnována především mladým lidem a její programová skladba se opírá o vliv americké kultury, především hudby, na českou scénu. V režii Paměti národa bude sobotní běh za všechny, kteří se nevzdali. Poběží se centrem města na 5 a 10 kilometrů dlouhých tratích a sadovým okruhem povede trasa rodinného běhu pro úplně každého. Pro rodiny s dětmi připraví Paměť národa dopolední program na náměstí Republiky.

Letošní Slavnosti svobody budou také ve znamení gastronomie. Organizátoři se inspirovali americkou kuchyní i tradičními českými pokrmy. Koordinátorem gastrozóny je Tomáš Popp, manažer národního týmu kuchařů a pořadatel plzeňských farmářských trhů. Kompletní program Slavností svobody najdete ZDE

Plzeň osvobodil generál Patton

Osvobození západních a jihozápadních Čech v roce 1945 se uskutečnilo zcela v režii americké 3. armády. V jejím čele stál nejslavnější americký generál celé války George Smith Patton. Plzeň se vojáků s bílou hvězdou dočkala 6. května a stala se jedním z posledních míst, kde skončila cesta spojeneckých vojsk evropským kontinentem. Památka bojujících nebo padlých Američanů byla zapomínána, dokonce znevažována a jakékoliv oficiální oslavy příchodu americké armády do Plzně byly před rokem 1989 nemyslitelné. Od roku 1990 se Plzeň každoročně v květnu pomyslně vrací do roku 1945 a připomíná události spojené s osvobozením.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Richard Beneš

Štítky Slavnosti svobody, osvobození, Convoy of liberty, Díky Ameriko!, pietní akt, veteráni, vojenská technika

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Plzeňské Slavnosti svobody budou i letos největší připomínkou konce druhé světové války ve střední Evropě  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.