V Plzni se budou číst jména obětí holocaustu

Autoři

Město Plzeň se ve čtvrtek 2. května připojí k veřejnému čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa. Cílem již čtrnáctého ročníku je vzpomínání na oběti holocaustu – šoa. Letos se do projektu zapojilo 21 českých měst.

Dvouhodinové nepřetržité čtení začne ve 14 hodin U Branky ve Smetanových sadech. Záštitu nad akcí převzali velvyslanec státu Izrael v České republice J. E. Daniel Meron, ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a v Plzni primátor města Martin Baxa, který se též zapojí do čtení jmen v Plzni. Zapojit se do čtení jmen obětí může každý.

Maraton čtení jmen připomíná jednotlivé ženy, muže a děti, kteří byli kvůli svému přisouzenému židovskému nebo romskému původu pronásledováni, perzekvováni a zavražděni během druhé světové války.

Hojně se do čtení jmen zapojují nejen pamětníci a přeživší koncentračních táborů a jejich potomci, ale též mladí lidé, někdy i celé školní skupiny. Velice nás těší, že se každý rok k veřejnému čtení přidávají další města. Nově jsou to Karlovy Vary, Mikulov, Nýrsko, Prostějov a Teplice,“ vysvětlila Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy.

Letos Seznamy na čtení jmen vycházejí z databáze obětí, která je dostupná na portálu www.holocaust.cz a kterou vytvořil a spravuje Institut Terezínské iniciativy.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Plzeň, holokaust, druhá světová válka, Tomáš Petříček, Martin Baxa, Daniel Meron, Institut Terezínské iniciativy, Izrael, Česko, Karlovy Vary

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.