Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Čtvrtek 21. listopadu 2024  |  Svátek má Albert
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Hledá se udržitelný projekt roku v Česku. Nominace do 16. ročníku E.ON Energy Globe jsou otevřené do začátku března

PR článek

Kdo naváže na vítěze loňského ročníku, společnost NIL Textile, a stane se letošním udržitelným projektem roku? Soutěž E.ON Energy Globe, prestižní tuzemské ocenění v oblasti ekologie, udržitelnosti a ochrany životního prostředí, odstartovala svůj už 16. ročník.

E.ON Energy Globe je prestižní tuzemské ocenění v oblasti ekologie, udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Každoročně hledá a oceňuje ty nejlepší nápady z těchto oborů. Soutěž funguje pod záštitou Akademie věd České republiky a za patnáct let jejího fungování se do soutěže přihlásilo 3615 projektů, ze kterých vzešlo 15 vítězů. Soutěž je mezinárodní a funguje ve 187 státech světa. Vítěz národního kola pak automaticky postupuje do mezinárodního finále. Už v minulosti mezinárodní porotu zaujali tuzemští vítězové MYCO, obec Hostětín nebo Hotel a vinařství Galant. Při příležitosti soutěže E.ON Energy Globe E.ON v loňském roce uspořádal i první ročník E.ON Ekofestivalu v Praze, kam zavítalo během jednoho odpoledne na pět tisíc účastníků.

Až do 3. března se mohou do soutěže hlásit zajímavé projekty i nápady. Odborná porota pak z došlých nominací nebo tipů vybere finálové projekty, které se utkají o přízeň veřejnosti. Vítěz si na slavnostním vyhlášení, které bude letos na konci prázdnin v Brně, odnese hlavní cenu 500 000 korun od společnosti E.ON na svůj další rozvoj. Zkrátka nepřijdou ani ti, kdo zajímavé projekty nominují. Ten, kdo jako první pošle tip, jež nakonec porota vybere do finále, získá poukaz v hodnotě 10 000 korun na glamping – netradiční ubytování v srdci přírody.

„E.ON Energy Globe jsme do Česka přivedli, každý rok organizujeme a musím říct, že se snažíme každým rokem zvedat laťku o kousek výš. Každoročně objevujeme a pomáháme se zviditelněním i dalším rozvojem zajímavým projektům. To se nemění od samého začátku. Vedle toho se ale snažíme na problematiku ekologie, udržitelnosti a ochrany životního prostředí upozorňovat a veřejnost také vzdělávat. Hledáme stále nové cesty, jak toho dosáhnout, protože si důležitost těchto témat velmi dobře uvědomujeme. V loňském roce jsme například uspořádali povedený první ročník E.ON ekofestivalu v Praze, kde lidé kromě zábavy našli i velkou porci inspirace v mnoha oblastech. Letos chceme toto téma dostat více i do regionů, kde působíme. Proto uspořádáme hned dva ekofestivaly v Českých Budějovicích a v Brně. Na tom brněnském pak bude také na konci prázdnin vyhlášení výsledků,“ popisuje novinky letošního ročníku Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice a dodává, že E.ON Energy Globe je skvělý v tom, že už samotná účast v soutěži bez ohledu na konečné umístění může účastníkům pomoci v dalším rozvoji, což bylo vidět na řadě příkladů z loňských ročníků.

V přechozích patnácti ročnících se do soutěže přihlásilo 3 615 projektů. Z nich odborná porota složená ze zástupců Akademie věd vybírala finalisty, ze kterých pak veřejnost hlasováním vybrala patnáct vítězných projektů. Ty měly kromě výhry v českém kole možnost reprezentovat Česko i na světovém finále, protože soutěže Energy Globe Award probíhá ve 187 zemích světa.

Stejně jako v loňském roce bude mít i letos soutěž svou hlavní tvář a všechny finalisty budou od května do konce srpna doprovázet i známé osobnosti. Ty jim pomohou a podpoří je v hlasování.

Kdo už zvítězil?

Soutěž každoročně sbírá řadu nominací z rozličných oborů. Různorodost těchto projektů je pak vidět i na přehledu vítězů. Loňský ročník vyhrála společnost NIL Textile, která se zabývá udržitelností v textilním průmyslu. V roce 2022 zvítězil start-up MYCO. Ten nahrazuje polystyrenové obaly houbovým myceliem a jeho práci ocenila i světová porota, která mu jako prvnímu českému zástupci v historii udělali ocenění v rámci světového finále. Ocenění se v minulých letech dostalo i řadám municipalit. Například obce Hostětín nebo Haňovice se svým ekologickým přístupem zaujaly natolik, že celkově zvítězily. Jiným tématem zase porotu a následně i veřejnost ohromila aplikace Nesnězeno, která zachraňuje jídlo před tím, aby skončilo v odpadcích a například Domov Podhradí v roce 2021 ukázal cestu, jak postavit ekologické a udržitelné bydlení i pro seniory.

Kdo bude další? „I když lidé nemají svůj projekt, tak mohou poslat jen zajímavý tip, o kterém například slyšeli. Když nám k němu napíší nějaké základní informace a kontakty, mi ho potom sami oslovíme. Ten, kdo první pošle tip, který se nakonec dostane až do finále, pak získá voucher v hodnotě 10 000 korun na ubytování přes portál glampingcz.cz,“ doplňuje Vladimíra Gláserová, vedoucí oddělení Eventů a CSR společnosti E.ON Energie.

Přihlašovat projekty lze přes webové stránky www.energyglobe.cz a tipy na zajímavé projekty pak pomocí emailu na adresu energyglobe@eon.cz. Uzávěrka přihlášek bude 3. března. Odborná porota pak vybere finálové projekty, které budou představeny na konci května na tiskové konferenci, kdy také odstartuje hlasování veřejnosti.

Ohodnoť článek

Štítky projekt, E.ON, Energy Globe, Česko, sportovní soutěž, finále, ocenění, ekologie, ochrana životního prostředí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hledá se udržitelný  projekt roku v Česku. Nominace do 16. ročníku E.ON Energy Globe jsou otevřené do začátku března  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.