Počasí dnes27 °C, zítra26 °C
Úterý 16. července 2024  |  Svátek má Luboš
Bez reklam

Mráz umožnil umělé zasněžování šumavských sjezdovek. Před víkendem budou areály v dobré zimní kondici

Mrazivé počasí v posledních dnech umožnilo technické zasněžování sjezdovek na šumavském Špičáku a zima tak ukázala svoji vlídnější tvář, i když zrovna nesněžilo. Před nastávajícím víkendem jsou tak sjezdovky ve Ski&Bike Špičák zpátky v zimní kondici. Aktuálně tam lyžaři mají k dispozici 4,5 kilometrů tratí. Další areály v oblasti Železné Rudy plánují zahájit provoz na víkend. Špatné podmínky mají zatím na Šumavě běžkaři, protože sněhu na úpravu stop je málo.

„Na otevřených sjezdovkách máme v průměru 40 cm sněhu, jsou vymrzlé a pěkně utažené, takže se na nich dobře lyžuje prakticky celý den. Od pátku 12.ledna ještě otevřeme oblíbený měřený slalom na Spodní Šanci,“ říká k aktuálním podmínkám Jan Kasík, vedoucí střediska služeb Ski&Bike Špičák. Spodní Šance pak taky každý pátek, sobotu a ve středu nabízí od 18,30 hodin večerní lyžování.

Aktuálně se ve Ski&Bike Špičák lyžuje na horních úsecích sjezdovky číslo jedna Turistická, číslo dvě U Zalomeného s přejezdem zpět na jedničku a číslo tři Slalomová. V dolních pasážích se přejede na dvojku U Zalomeného, po níž se sjíždí k lanovce. Dále na Spodní Šancí, kde je nově otevřena trať měřeného slalomu, na sjezdovce k hlavnímu parkovišti a dětském hřišti před chatou Blaženka. Po celý tento týden se lyžovalo bez jakýchkoli front nebo čekání na vleky.

V největším lyžařském areálu Plzeňského kraje pak sobotou 13. ledna odstartují víkendové lyžařské kurzy určené především dětem. Letos se jich bude na svazích špičáckého areálu učit lyžovat nebo se zdokonalovat přes 200. Lyžařská škola Ski&Bike Špičák ale i během víkendových kurzů trvajících šest po sobě následujících sobot a nedělí funguje v normálním režimu jak pro výuku dalších dětí, tak dospělých.

Letos oslaví lyžařská škola 50 let od svého vzniku. Už tehdy patřila k úplně prvním lyžařským školám s propracovanou metodikou výuky lyžování v někdejším Československu a svoje „know-how“ si udržela do současnosti. Jako jediná na celém jihozápadě Česka má akreditaci ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Může tak vychovávat lyžařské a snowboardové instruktory pro další české areály.

V Železné Rudě jsou podle tamního infocentra v provozu areály Ski&Bike Špičák, Nad Nádražím, Alpalouka, Weissova louka a Samoty. Zasněžuje se i na svazích mimo Železnou Rudu. V pátek chce zahájit zimní sezonu areál v Kašperských Horách a na víkend chce rozjet vlek také sjezdovka v Nýrsku.

Běžkařům počasí minulých dní moc nepomohlo. Stopy se upravují jen v okolí Modravy, kde je 15 centimetrů sněhu, ve vyšších polohách je sněhu o něco více. Rolba projela ve čtvrtek trasu Modrava - Březník o délce 7,5 kilometru, osmikilometrovou trasu Na Ztraceném - Ptačí nádrž - Černá Hora - Pramen Vltavy a šestikilometrový úsek Filipova Huť, závora - Černohorská nádrž - Modravský most, informuje na serveru www.bilastopa.cz modravské infocentrum. V jiných oblastech kraje zatím stopy strojově upravovat nelze. Výborné podmínky pro běžkaře jsou ale v německém středisku Bretterschachten, těsně za česko-německou hranicí.

Ohodnoť článek

Foto Ski&Bike Špičák

Štítky lyže, sníh, sjezdovky, lyžování, Ski&Bike Špičák, Železnorudsko

Mráz umožnil umělé zasněžování šumavských sjezdovek. Před víkendem budou areály v dobré zimní kondici  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.