Ohnisko ptačí chřipky objevili veterináři v malochovu drůbeže v obci Nebílovy na jihu Plzeňska. Chovatel v pátek nahlásil náhlý úhyn pěti z 20 nosnic. V chovu byla ještě další drůbež, která vykazovala příznaky onemocnění. Bude následně usmrcena. Od počátku letošního roku se v ČR potvrdilo 11 ohnisek ptačí chřipky, všechny v nekomerčních malochovech.
"V rámci šetření na místě odebrali veterinární inspektoři vzorky a zaslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. To následně potvrdilo ptačí chřipku H5N1," uvedl za tiskové oddělení Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.
V zasažených oblastech se nebudou vymezovat uzavřená pásma ani vyhlašovat mimořádná veterinární opatření. Jednou z podmínek pro využití této výjimky dané evropskou legislativou je to, že chovatel neuvádí drůbež ani její produkty na trh, což znamená, že riziko šíření nákazy z chovu je minimální. Státní veterinární správa přesto apeluje na chovatele drůbeže a ptáků v ČR, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti a sledovali zdravotní stav v chovech.
Od počátku letošního roku se v ČR potvrdilo 11 ohnisek ptačí chřipky, všechny v nekomerčních malochovech. V pátek veterinární správa odhalila šest ohnisek ptačí chřipky. Tři případy byly ze Zlínského kraje, dva na Vysočině a jeden v Olomouckém kraji. První letošní případ byl zaznamenán na jihu Čech v úterý. Do Česka se ptačí chřipka začátkem ledna vrátila po osmi měsících.
V Plzeňském kraji bylo před rokem zjištěno dosud největší ohnisko chřipky v České republice. V komerčním chovu v Brodu nad Tichou na Tachovsku se muselo zlikvidovat přes 740 000 kusů drůbeže. Podle Českomoravské drůbežářské unie představoval tento chov zhruba 15 procent všech nosnic v komerčních chovech v ČR. Společnost, která ho provozuje, obnovila plný provoz až koncem letních prázdnin.