Lidé v zimním období často chtějí přilepšit vodním ptákům, aby snadněji přečkali mrazy. A nejen v Plzni je často k vidění jeden nešvar: Například kachnám divokým často házejí pečivo. To však ale pro ptáky není příliš vhodné. Přikrmování vodních ptáků v zimě není zakázané, má však svá pravidla.
„Přikrmujeme jenom v zimním období, zejména během silných mrazů. V jiných obdobích si ptáci bez problému najdou vhodnou potravu sami. Pokud vidíme, že se ve vodě nebo jejím okolí vyskytuje větší množství krmiva, nepřihazujeme další,“ vysvětlila již dříve Věra Sychrová z České ornitologické společnosti.
Nesprávným přikrmováním můžeme kachnám nebo třeba labutím uškodit. Lidé velmi často volí pečivo, které ale podle ornitologů není vhodné. Je sice snadným zdrojem energie, chybí v něm ale vitaminy a minerály, které jsou důležité pro zdravý růst a fungování ptáků.
Krmení kachen u řeky nebo rybníčku – taková prosincová idylka, že? Pokud se taky chystáte, nechejte staré pečivo doma! Kachnám, labutím a dalším vodním ptákům totiž sice chutná, ale je pro ně nebezpečné. Čím tedy krmit, abyste neublížili? ???? #skaut pic.twitter.com/1mWObZsjmv
— #SKAUT ???????? (@skaut) December 12, 2023
Některé druhy pečiva jsou navíc slané nebo obsahují jiné koření, které je pro ptactvo nepřirozené a může způsobovat zažívací problémy. Velkým problémem je potom tvrdé pečivo, které může ostrými hranami způsobit poranění jícnu.
Junák - český skaut dal dohromady pravidla, podle kterých mohou lidé bez obav vodní ptactvo přikrmovat.