pátek 25. září 2020 Zlata

Plzeňský kraj dá malým obcím 85 milionů korun na vodovody a kanalizace

Plzeňský kraj dá letos malým obcím 85 milionů korun na vodohospodářskou infrastrukturu. Peníze mohou jít na kanalizace, čistírny odpadních vod a na zásobování obyvatel pitnou vodou. Kraj by rád případně ještě letos posílil dotace až na 100 milionů korun. Záleží na tom, jak se budou plnit příjmy rozpočtu kraje a fond, kam jdou pokuty od znečišťovatelů. Novinářům to řekla krajská radní Radka Trylčová (ODS).

"Podpora vyšší dotace je na zastupitelstvu napříč politickými stranami," uvedla Trylčová. Kraj podle ní sumu na obecní vodu stále zvyšuje, ještě v roce 2012 vydával oproti současnosti třetinu. Příjem žádostí bude od 1. do 31. března 2020. Žadatel vyplní jednoduchý formulář. Nemusí například dokládat své dluhy a pravomocné povolení ke stavbě předloží až při podpisu smlouvy. "Obce mohou žádat i na nové vrty. Je o to zájem, protože začínají mít problémy se zdroji vody," řekla Trylčová.

V posledních letech byl převis poptávky nad nabízenými penězi dvojnásobný, obce mají podle Trylčové projekty připravené. Radní očekává, že se peníze vyčerpají také letos, kraj pak bude hledat možnosti zvýšení sumy. Může využít fond životního prostředí, v němž má teď 16 milionů korun.

Řada malých obcí na krajské dotace spoléhá, protože nedosáhnou počtem obyvatel a efektivitou provozu na státní nebo evropské peníze. Navíc se obávají, že v příštím plánovacím období EU od roku 2021 pro ně bude ještě méně peněz. Podle radní ale na tuto zásadní infrastrukturu určitě budou. Zdaleka ještě nejsou známy podmínky pro nové plánovací období, řekla.

Kraj dává další statisíce až miliony korun na projekty, které podle Trylčové nikdo jiný nehradí, a také na variantní studie, které porovnají náklady a efektivitu vodohospodářských staveb i jejich provozu a posoudí také výhody sdružování obcí.

Z republikových statistik podle radní vyplývá, že se v Plzeňském kraji zvyšuje podíl připojených obyvatel na vodovody a kanalizace rychleji, než jak roste celostátní průměr. Region má velký počet obcí a místních částí do 200 obyvatel rozmístěných na rozlehlém území, což budování vodovodů a kanalizací prodražuje.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, voda, ekologie, správa, obce, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.