Počasí dnes23 °C, zítra27 °C
Pondělí 29. dubna 2024  |  Svátek má Robert
Bez reklam

Exponáty z Muzea na demarkační linii hrály v 90 českých i zahraničních filmech. K vidění je 190 kusů techniky

Ve více než 90 českých a zahraničních filmech si zahrála technika z Muzea na demarkační linii, které se nachází na okraji Rokycan v bývalých kasárnách raketového pluku. Největší nestátní vojenské muzeum v ČR připravilo na novou turistickou sezónu dvě nové výstavy. V muzeu naleznou návštěvníci na 190 kusů vojenské plně pojízdné techniky.

„Dne 1. května 1999 jsme poprvé zpřístupnili exponáty pro zájemce o vojenskou historii. Letos vstupujeme již do 24. sezony. Na letošní sezonu, jsme připravili dvě nové výstavy. V červenci to bude výstava Československý odboj v období I. světové války, která nejen seznámí s historickými skutečnostmi činnosti jednotlivých jednotek legií, ale především představí jejich výstroj a výzbroj. Při výstavě je připravena také soutěž pro děti Den legionáře, kde po splnění soutěžních úkolů na děti čeká odměna,“ říká ředitel a zakladatel Muzea na demarkační linii v Rokycanech František Koch. Na srpen si muzeum připravilo výstavu s tématem Spojovací vojsko, která bude obsahovat panely s texty, fotografiemi i kolekci spojovací techniky.

Technika z muzea je také často „filmovými hvězdami.“ Naposledy si zahrála ve filmu Na západní frontě klid. Muzeum techniku do filmu nejen půjčuje, ale také její repliky na přání filmařů František Koch se svým týmem umí postavit. „Takto jsme například postavili dvě makety prvoválečného francouzského tanku Saint Chamond, který si zahrál ve filmu Na západní frontě klid v bitvě u Verdunu,“ doplnil František Koch. „Naše technika se ale objevila ve více než devadesáti českých a zahraničních filmech, například Kolja, Tobruk, Hellboy, Obecná škola, Red Tails, Zdivočelá země, Vyprávěj, Lidice. Prostory muzea mohli diváci vidět také v seriálu Volha,“ uvedla Radka Vávrová z muzea na demarkační linii.

„Návštěvníci si o prázdninách mohou prohlédnout denně na 190 kusů zcela pojízdné vojenské techniky s daty výroby od roku 1918 až do současnosti. Velkou vzácností z první republiky je např. štábní automobil Škoda 903 Superb, četnický autokar Walter a replika obrněného automobilu Tatra vz. 30. Za zmínku však stojí i technika z II. světové války, jako např. legendární Willys MB, GAZ 67, tank T-34, protiletadlová děla a houfnice. Poslední novinkou z řady zcela funkční techniky je replika německého tanku Phanter, kterou jsme během zimních měsíců roku 2017 postavili přímo v areálu muzea,“ informovala Radka Vávrová.

„Letos jsme vylepšili také zázemí pro naše návštěvníky. Pro děti máme připravené herní prvky dětského hřiště, nově pexeso s fotkami vystavované techniky. Návštěvníci mohou využít také naše občerstvení, ve kterém jsme rozšířili nabídku,“ dodala Radka Vávrová. Vnitřní i vnější expozice jsou volně přístupné bez průvodce. U exponátu je tištěný průvodce a na 16 místech v areálu muzea je k dispozici hlasový průvodce ve čtyřech jazykových mutací. Zakladatelem a provozovatelem rokycanského muzea je Nadace pozemního vojska Armády ČR.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Adriana Jarošová, Muzeum na demarkační linii

Štítky Muzeum na demarkační linii, vojenská technika, válečná technika, vojenské muzeum

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Exponáty z Muzea na demarkační linii hrály v 90 českých i zahraničních filmech. K vidění je 190 kusů techniky  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.