Poprava generála Heliodora Píky na dvoře plzeňské věznice byla první justiční vraždou v bývalém Československu

Autoři | Foto Vězeňská služba ČR + Armáda ČR

Justiční vraždu armádního generála Heliodora Píky si ve středu připomíná město Plzeň. Už v lednu 1949 byl Píka ve vykonstruovaném soudním procesu odsouzen k trestu smrti oběšením, který byl vykonán 21. června 1949 na dvoře plzeňské věznice na Borech. Teprve v roce 1968 byl generál Píka zproštěn viny.

Vzpomínkové pietní akty se v Plzni konají u pomníku u věznice na Borech a u pomníku na náměstí Generála Píky. Armádní generál Heliodor Píka je neodmyslitelně spojen s městem Plzní, bohužel patří k prvním obětem komunistického režimu v tehdejším Československu. Jeho proces je označován za první justiční vraždu.

„Ve své úctyhodné vojenské kariéře se Heliodor Píka zúčastnil bojů na Haliči, odkud se dostal do Ruska a vstoupil do legií. Následně zamířil na západní frontu. Významně se angažoval také v exilu za druhé světové války jako prostředník mezi Londýnem a Moskvou. Krátce po komunistickém převratu byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen k předem připravenému trestu smrti oběšením. Nezapomínejme na naši minulost, aby se podobné justiční vraždy již neopakovaly,“ říká starosta centrálního plzeňského městského obvodu David Procházka (ANO).

Generál Heliodor Píka se narodil v roce 1897 ve Štítině na Opavsku. Jako příslušník československých legií se během první světové války zúčastnil bojů na francouzské frontě, ve Francii později i studoval. Během druhé světové války vytvořil odbočku československého odboje s krycím názvem DORA, pracoval jako politický a vojenský zmocněnec vlády i jako náčelník vojenské mise v Sovětském svazu. Po válce se stal podnáčelníkem hlavního štábu. Už v této době byl ale sledován.

Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl Píka z armády propuštěn a posléze uvězněn. V prosinci 1948 byl mimo jiné obžalován z vojenské zrady a ze zločinu zneužití úřední moci. V lednu 1949 byl v tajném přelíčení odsouzen k trestu smrti. Vyhovění žádosti o milost nedoporučil ministr národní obrany Ludvík Svoboda, který se později stal československým prezidentem. Tělo generála se po pitvě záhadně ztratilo, nejsou informace o tom, kde bylo pohřbeno a dosud nebylo nalezeno.

V roce 1991 udělil H. Píkovi prezident Václav Havel in memoriam Řád Milana Rastislava Štefánika za mimořádné zásluhy v boji za osvobození vlasti v době druhé světové války. Byl mu odhalen památník v Plzni i před jeho domem v rodné Štítině. 

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky poprava, plzeňská věznice, pietní akt, vzpomínka, Heliodor Píka, položení květin, MO Plzeň 3, Plzeň, Únor 1948

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.