Počasí dnes24 °C, zítra23 °C
Středa 27. září 2023  |  Svátek má Jonáš
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Češi souhlasí se zálohami na nápojové obaly, rozšířili by je i na skleněné lahve a kartony

PR článek

Zatímco řada západoevropských zemí již jednorázové nápojové obaly zálohuje, v ČR se debata na toto téma teprve rozbíhá. Ačkoli se diskuse obvykle vede o zálohování PET lahví a hliníkových plechovek, Češi by šli klidně ještě dál. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Ball, největšího výrobce nápojových plechovek na světě, provedla agentura STEM/MARK. Naprostá většina respondentů (85 %) by zavedení systému vratných záloh v České republice uvítala, přičemž 84 % by podpořilo zařazení všech typů nápojových obalů – nejen PET lahví a plechovek, ale také skleněných lahví a nápojových kartonů.

Naprostá většina respondentů (85 %) by zavedení systému vratných záloh v České republice uvítala, přičemž 84 procent by podpořilo zařazení všech typů nápojových obalů – nejen PET lahví a plechovek, ale také skleněných lahví a nápojových kartonů.

Ministerstvo životního prostředí ČR minulý týden představilo teze legislativní úpravy budoucího řešení zálohového systému pro jednorázové nápojové obaly – avšak pouze pro PET lahve a plechovky. Paragrafové znění návrhu novely zákona o obalech plánuje ministerstvo předložit do konce roku 2023. Podle ministerstva by zálohový systém mohl začít fungovat nejdříve v polovině roku 2025.

Podle průzkumu uskutečněného pro společnost Ball by zvýšení cen nápojů v důsledku zavedení zálohového systému v ČR mělo vliv na nákupní rozhodování. Zatímco téměř tři čtvrtiny respondentů uvedly, že zálohy neovlivní počet zakoupených nápojů, téměř polovina lidí by zvolila levnější variantu, pokud by nápoj se zálohou byl dražší než stejný nápoj v jiném typu balení bez zálohy. Z toho vyplývá důležitost uvažování o zahrnutí všech typů obalů (PET, plechovky, jednorázové sklo, karton) do systému záloh.

Tuto myšlenku ostatně v průzkumu podpořilo 8 z 10 dotázaných, častěji mladí lidé do 29 let. „Chování spotřebitelů u nás výrazně ovlivňuje cena. Pokud by tedy byly do zálohového systému zahrnuty všechny druhy nápojových obalů, vyhneme se tomu, aby lidé volili levnější, ale méně ekologické varianty. V důsledku toho by vzrostla míra recyklace, což by mělo pozitivní dopad na udržitelnost. Hliník má tu jedinečnou vlastnost, že jej lze donekonečna opakovaně zpracovávat s minimálními ztrátami. Při správné recyklaci se může hliníková plechovka vrátit do regálů za 60 dní. To představuje výhodu oproti jiným typům obalů,“ říká výkonný ředitel společnosti Ball Beverage Packaging Czech Republic Radek Mádr.

Zároveň se téměř dvě třetiny (62 %) respondentů domnívají, že výše zaplacené zálohy by měla být úměrná velikosti balení. Na velkou dvoulitrovou láhev by se tedy měla vztahovat vyšší záloha než na malou půllitrovou láhev. Značné procento spotřebitelů se domnívá, že výrobci nápojů by sami měli nabízet obaly šetrné k životnímu prostředí. To platí zejména pro obyvatele Prahy a dalších větších měst. Podle 83 procent respondentů by samotní výrobci měli omezit sortiment ekologicky nešetrných nápojových obalů a nabízet varianty co nejpříznivější z hlediska udržitelnosti.

„Naše společnost sestavila soubor 10 doporučení pro nastavení parametrů zálohového systému. Jedním z nich je stanovení správné výše zálohy, která by se odvíjela od velikosti nápoje a motivovala spotřebitele k vracení všech typů jednorázových obalů. Musela by být vybudována příslušná infrastruktura, která by spotřebitelům usnadnila vracení zálohovaných obalů, a to i na cestách.  Doporučujeme také využít digitalizaci k maximálnímu zjednodušení systému pro spotřebitele nebo vytvořit systém, který by byl kompatibilní s ostatními zeměmi, což by lidem umožnilo praktikovat své návyky kdekoli na světě,“ vysvětlila manažerka pro udržitelnost ve společnosti Ball Jelena Petljanski.

Průzkumu společnosti Ball se zúčastnilo celkem 1012 českých občanů starších 18 let, kteří si alespoň jednou měsíčně zakoupí nápoj v plechovce. Průzkum proběhl v dubnu 2023 pomocí online dotazníku. Respondenti uvedli, že plechovky kupují nejčastěji na dovolené nebo jednodenních výletech, ale také ke konzumaci doma. Dále uvedli, že plechovky kupují kvůli snadnému skladování, nízké hmotnosti a rychlému vychlazení nápoje.

Společnost Ball Corporation dodává inovativní, ekologicky šetrné hliníkové obaly pro nápoje, kosmetiku a hygienické produkty pro domácnost, ale také technologie pro letecký a kosmický průmysl a další odvětví průmyslu a služeb především pro potřeby vlády Spojených států amerických. Ball Corporation a její dceřiné společnosti zaměstnávají 21 000 lidí po celém světě. Ball letos dokončil novou továrnu v Plzni na Borských polích, více než dvacet pět let pak vyrábí 100% recyklovatelné nápojové plechovky z hliníku v Dýšině u Plzně. 

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Ball, výrobce nápojových plechovek, zálohování PET lahví, zálohování hliníkových plechovek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Češi souhlasí se zálohami na nápojové obaly, rozšířili by je i na skleněné lahve a kartony  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.