Počasí dnes23 °C, zítra22 °C
Pátek 2. června 2023  |  Svátek má Jarmil

Lidé mrznou ve frontě dlouhé stovky metrů také před plzeňskou pobočkou České národní banky

Stovky lidí mrzly od časných ranních hodin v několik stovek metrů dlouhé frontě také před Plzeňskou pobočkou České národní banky (ČNB) v Husově ulici, aby získali speciální tisícikorunu s přetiskem k 30. výročí rozdělení československé měny a vzniku české koruny.

Speciální bankovku uvádí dnes ČNB do oběhu, lze ji zakoupit za 1000 korun na pokladnách centrální banky v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem. Hradci Králové, Brně a Ostravě. Každý zájemce může koupit nanejvýš pět bankovek. ČNB jich vydala 200 000 kusů.

Plzeňská fronta se vinula od hlavního vchodu ČSB v Husově ulici na rok na Klatovskou třídu, odkud pokračovala kolem radnice centrálního obvodu a synagogy až za další roh do Palackého ulice. Tam stáli lidí ve frontě ještě před sedmou hodinou ranní. Nad ránem klesla v Plzni teplota hluboko pod bod mrazu, ale ani tyto arktické podmínky neodradili zájemce o bankovku. „Přišel jsem až v pět ráno. Nevím, jestli se na mě ještě dostane. Trošku jsem to podcenil, měl jsem přijít mnohem dříve, ale v té strašné zimě se mi ven moc nechtělo,“ řekl jeden z čekajících s opravdu stylovým jménem Petr Mráz, který stál dopoledne na úrovni synagogy.

Bankovkou půjde běžně platit

Speciální tisícikorunu půjde běžně využívat v obchodech. Od standardní se liší přetiskem na lícní straně, který tvoří výroční logo ČNB ke 30 letům existence a motiv dobového kolku z doby měnové odluky. Motiv kolku vychází z originální rytiny tisícikorunového kolku, která se dochovala v technickém archivu Státní tiskárny cenin. Kolky se v roce 1993 označovaly původní československé bankovky využívané do doby, než byla vytištěna nová česká platidla.

ČNB bankovku vydala s cílem připomenout širší veřejnosti 30. výročí měnové odluky. Navázala na stokorunovou bankovku s přetiskem z roku 1919 vydanou u příležitostí 100. výročí vzniku československé měny. „U veřejnosti to byl velmi vítaný předmět, tak jsme se to rozhodli zopakovat," řekl ředitel odboru peněžního oběhu a ochrany platidel ČNB Jan Mayer.

„Primárně to je určeno pro širší veřejnost, ale víme, že je i zájem jak z oblasti sběratelů, tak z oblasti různých překupníků," uvedl Jan Mayer. Růst hodnoty speciální bankovky v čase ale neočekává. "S ohledem na emisní náklad 200 000 kusů si to úplně nemyslíme," řekl. Ze zkušeností s emisí speciální stokoruny Mayer vyvozuje, že největší zájem o vydanou tisícikorunu bude ode dneška do pátku. „Začátkem příštího týdne předpokládáme dorozebrání posledních kusů," řekl.

Centrální banka připomíná výročí měnové odluky také výstavou Rozděleno!, která se dnes veřejnosti otevírá v Návštěvnickém centru ČNB a která ukazuje vznik a podobu české měny. V letošním roce také plánuje pořádání konferencí pro odborníky i pro veřejnost zaměřených na vývoj českého bankovnictví nebo na dopady finanční krize v roce 2009 na tuzemský bankovní sektor.

„Tisícikorunovou bankovku lze přirovnat k jiným výročním papírovým platidlům vydávaným Českou národní bankou. Je to spíše sběratelský kousek než investice. Sběratelé touží po bankovkách a mincích s omezeným nákladem, a tak je pravděpodobné, že se objeví jak u sběratelů, kteří trpělivě čekají ve frontě na výměnu, tak i u překupníků zboží, kteří čekají ve frontě za účelem rychlého zisku. Sběratelé, kteří nemohou čekat ve frontě, jsou ochotni za bankovku zaplatit i několikanásobně více. Je důležité si uvědomit, že bankovka má náklad 200 tisíc kusů, což je velmi vysoký náklad. Její hodnota je však určována cenou, za kterou jsou sběratelé ochotni ji koupit. Na prodejních portálech se v počátku objeví nejméně za dvojnásobek nominální hodnoty. Je těžké odpovědět na otázku, kam až poroste cena bankovky, protože může časem rovněž kolísat. Určit budoucí cenu by byla spekulace," vysvětlil ostravský numismatik Jan Macko

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Petra Potřebová, Eva Hradilová, ČNB

Štítky Česká národní banka, bankovka, speciální bankovka, lidé ve frontě, prodej bankovky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.