Počasí dnes17 °C, zítra18 °C
Středa 22. března 2023  |  Svátek má Leona

Město piva má dvě zcela nové ulice na území prvního obvodu, jmenují se Na Ryzlinku a Sylvánská

Napojením západního okruhu na sídliště Vinice vznikly v Plzni dvě nové ulice, které dostaly jména Sylvánská a Na Ryzlinku. O jejich názvech rozhodla Rada městského obvodu Plzeň 1 a návrh posléze posvětilo i zastupitelstvo. I když je to překvapivé, název ulice Na Ryzlinku odkazuje na dávnou tradici pěstování vinné révy v této části Plzně.

Sylvánská ulice vede od okružní křižovatky Na Chmelnicích k další nově vzniklé okružní křižovatce pod Sylvánským vrchem. Odsud se pak řidiči snadno dostanou na nový městský okruh, to už ovšem pojedou po ulici Na Ryzlinku. Pojmenování Sylvánská obyvatele Severního Předměstí tolik nepřekvapí vzhledem k tomu, že poblíž se nachází Sylvánský vrch. Pak je tu nemalá část města, která v uplynulých desetiletích vyrostla za sídlištěm Vinice. Tu znají Plzeňané jako Sylván. „Sylvánská ulice sem patří, logicky navazuje na zdejší místní názvy,“ uvedl místostarosta prvního plzeňského obvodu Jiří Uhlík, v jehož gesci je doprava.

Ulice, která pokračuje k okruhu, se pak jmenuje Na Ryzlinku. „Je to název, který zapadá do řekněme vinného názvosloví v okolí. Vždyť už název čtvrti Vinice souvisí s pěstováním vinné révy v této oblasti v minulosti,“ uvedl další místostarosta Jedničky Jiří Rezek, který s pojmenováním nové ulice přišel. Podobné názvosloví je v celém okolí. „Jmenujme třeba Mutěnickou, Znojemskou, Mikulovskou či Pálavskou ulici. A možná to i turisty překvapí, že Plzeň, hlavní světové město piva, se tímto poměrně hlasitě spojuje s vínem,“ dodává Rezek. Ryzlink podle jeho slov odkazuje na jedny z nejpopulárnějších odrůd bílých vín, ryzlink vlašský a rýnský.

Západní okruh města Plzně začnou řidiči využívat od neděle 19. února, na kdy je plánované slavnostní otevření. Celý okruh je dlouhý 5,9 km, přičemž právě dokončovaná druhá etapa má téměř 3,5 km a vyšla na 2,2 mld. korun. Největší význam této dopravní stavby spočívá v odvedení dopravy z přetížené Karlovarské a Klatovské třídy. Druhá etapa navazuje na první, která v roce 2014 propojila Bory, Skvrňany a Křimice. Zde vznikla ulice s názvem Regensburská a ten ponese i nová část okruhu, která vede až ke Studentské ulici.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto MO Plzeň 1

Štítky nové ulice, Sylvánská, Na Ryzlinku, MO Plzeň 1, Vinice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.