O unikátní národní přírodní památku Americká zahrada na Klatovsku se nově společně stará Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, státní podnik Lesy České republiky a Městys Chudenice. Pro svou jedinečnost je arboretum od roku 1969 chráněným územím. Prvním úkolem parterů v Americké zahradě bude letošní prosvětlení lesa po obvodu arboreta, aby měly dřeviny optimální růstové podmínky.
Americkou zahradu založil v roce 1842 hrabě Evžen Černín jako školku okrasných dřevin pro park u nedalekého zámku Lázeň. S nejucelenější sbírkou severoamerických dřevin na našem území patří k nejvýznamnějším tuzemským památkám svého druhu. Je považovaná za arboristický skvost. Kromě dendrologické výjimečnosti má ale i estetický a krajinotvorný význam. Celoročně zdarma přístupnou památkou vede naučná stezka Chudenice a lesní komplex Žďár.
„Dohodli jsme se na společné péči, protože chceme zlepšit stav zahrady, vzájemně se informovat o plánovaných krocích a naplňovat dlouhodobou koncepci rozvoje tohoto území z roku 2016,“ říká Miroslav Rozner, ředitel Oblastního ředitelství Lesů ČR v západních Čechách. Jeho slova potvrzuje ředitel regionálního pracoviště AOPK ČR, Správy CHKO Český les Tomáš Peckert: „Vzájemná spolupráce přináší více možností, jak o Americkou zahradu pečovat a propagovat ji na veřejnosti.“
Podle slov chudenického starosty Davida Žáka je Chudenicko jako krajinná památková zóna každoročně hojně navštěvováno. „Jeho hodnota tkví právě v harmonické kombinaci kulturních památek a přírodně cenných míst. Americká zahrada je jeho neoddělitelnou součástí a společně s poblíž ležící rozhlednou Bolfánek patří ke zdejším nejatraktivnějším turistickým cílům. Městys Chudenice se aktivně snaží zlepšovat stav krajiny a jejích hodnotných aspektů, a proto náležitý a odpovědně udržovaný stav arboreta je pro nás významný, přičemž se v rámci našich možností snažíme k němu též přispívat,“ konstatoval starosta Žák.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.