Počasí dnes17 °C, zítra18 °C
Středa 22. března 2023  |  Svátek má Leona

Adolf Hitler shlíží už od roku 1936 z historického reliéfu umístěného u vstupu do spořitelny v centru Sušice

Hlava Adolfa Hitlera pod siluetou orla s roztaženými křídly shlíží z rozměrného trojdílného keramického reliéfu, který je od roku 1936 umístěn hned u vstupu do budovy České spořitelny na náměstí v Sušici. O existenci kuriózního vyobrazení Hitlera přímo v centru města, které je bránou Šumavy, mnohdy neví ani místní obyvatelé, kteří kolem denně procházejí. Znalci mluví o skryté historické zvláštnosti.

Deska umístěná na rohu Poštovní ulice a náměstí Svobody skládající se ze tří částí s hnědou glazurou je v dolní části opatřena nápisem "SUŠICE - BRÁNA ŠUMAVY. PROVEDENO L. P. 1936 V PADESÁTÉM VÝROČÍ SPOŘITELNY MĚSTA SUŠICE. MODELOVAL JOSEF MATĚJŮ". V roce 1936 oslavila sušická spořitelna padesáté výročí svého založení. Do výklenku na fasádě nové budovy spořitelny měla být původně umístěna plastická mapa Šumavy. Tehdejší starosta města Jan Seitz však do výklenku prosadil na svou dobu unikátní plastický reliéf o rozměrech 2,5 x 4 metry. Autorem díla je akademický sochař Josef Matějů z Prahy.

Levá část reliéfu odkazuje podle publikace 100 zajímavostí ze staré Šumavy II. na dávnou minulost Sušice. Jedná se o rýžování zlata v řece Otavě a kupeckou solnou stezku, která městem procházela. V popředí dva muži rýžují zlato, ve středním plánu tři obchodníci, nesou náklad zboží. Pozornosti ovšem často unikne horní část tohoto reliéfu. Ta totiž připomíná skutečnost, že se na Šumavě stýkaly a dodnes stýkají hranice tří zemí - Československa, Německa a Rakouska.

Pod siluetou orla s roztaženými křídly jsou proto zobrazeny reliéfní portréty tří představitelů těchto států, kteří se vzájemně drží kolem ramen. Zcela vlevo je tehdejší československý prezident Edvard Beneš, uprostřed německý říšský kancléř Adolf Hitler. U portrétu vpravo některé prameny uvádějí, že se jedná o tehdejšího rakouského spolkového kancléře Kurta Schuschnigga, ale jeho podoba tomu vůbec neodpovídá. Nejedná se ani o jeho předchůdce Engelbera Dollfufie, který byl v roce 1934 zavražděn, ani o tehdejšího rakouského prezidenta Wilhelma Miklase. A tak je tento třetí portrét zatím zahalen tajemstvím.

Více světla do záhady nevnesl ani sám autor. Když popisoval reliéf, uvedl u této části pouze to, že zobrazuje národnostní hranice. Také v dobovém tisku není o tomto reliéfu žádná zmínka. Pravá část reliéfu připomíná tradici zdejšího koželužství, chemický průmysl a především význam sušického sirkařského průmyslu pro hospodářský rozvoj města. Střední část reliéfu představuje město malebně rozložené v údolí řeky Otavy pod vrchem Svatobor. Pět postav tam u rozkvetlého stromu hledí nejspíš od kaple sv. Andělů strážných (Andělíček) dolů na Sušici.

„Hlava Adolfa Hitlera na sušickém reliéfu je takovou, řekněme, skrytou historickou zvláštností. V každém případě si myslím, že by to tam mělo zůstat dál, ať lidé mohou vidět. Je to svědectví doby, která má svoji důležitost. Určitě by bylo to nejhorší snažit něco takového unáhleně odstraňovat. Je dobře, že se o tom napíše, že o tom lidé budou vědět. Osobně nevím, že by u nás někde jinde existovalo něco podobného,“ uvedl pro Plzeňskou Drbnu známý badatel a publicista Zdeněk Roučka, který se specializuje právě na Šumavu a období II. světové války. 

Redaktor Plzeňské Drbny na chodníku před reliéfem oslovil náhodně tři místní občany a všichni překvapeně potvrdili, že o vyobrazení Adolfa Hitlera neměli až do tohoto okamžiku ani tušení. „Je to pro mě novinka. Určitě o tom tady v Sušici povím všem známým, každopádně je to velmi zajímavá připomínka tehdejší doby,“ uvedla mladá žena.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Richard Beneš | Zdroj 100 zajímavostí ze staré Šumavy II.

Štítky reliéf Sušice Brána Šumavy, Adolf Hitler, vyobrazení hlavy Adolfa Hitlera, spořitelna Sušice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Miroslav Zuna

Není tam někde Fiala ,Makrela nebo Uršula jak mu líbají ..... ?

Sobota, 31. prosince 2022, 13:20

Dalibor Kolčava

Mně ten portrét vpravo připadne jako Karel Klostermann, jen mu chybí brýle.

Sobota, 31. prosince 2022, 11:05

Jiří Kratochvíl

No a ta hlava vlevo nevím proč ale mi připomíná zasejc Putina

Pátek, 30. prosince 2022, 20:16

Přemysl Havel

Neupozorňovat na to, tak si toho nikdo nesvšimne...

Pátek, 30. prosince 2022, 16:25

Hans Jirak

já bych to zboural i se spořitelnou. ta je taky rakušácká

Pátek, 30. prosince 2022, 15:22

Ivan Kranyš

Ta třetí hlava vpravo je jasnej Lenin.

Pátek, 30. prosince 2022, 13:27

František Martínek

Já to vidím takhle, v popředí jsou pracující Češi a za Šumavskými lesy je Německá orlice s Hitlerem . V dané době vzniku to bylo aktuální a skrytě vyjádřeno.

Pátek, 30. prosince 2022, 12:39

Petr Tichý

Zajímavé, opravdu. Hitler si na reliéfu hledí s Putinem do očí... Jak příznačné. Oba chtěli území, které jim nepatří, oba vyvolali válku, která byla v jejich očích spravedlivá...

Pátek, 30. prosince 2022, 11:34

Baron Kocharovski

hmm, tak ten vlevo je beneš, jo?! :-O akorát, že vypadá jako putin! :-D (i ten benešův knírek není skoro vidět). zato hitler má ruce "jak ploutve," dlouhé..., proporčně se to moc nepovedlo. a všichni tři, (ať je to tedy kdokoliv), vypadají, že se topí! :-DDD (možná ve srač*kách,. které nám zde "zanechali"). :-((( nenapsat, že je to hitler, tak toho skřeta nikdo nepozná - malá, bezvýznamná tvář, zato veliká NULA - celý adolf! :-DDD a koněv, ten patří také na smetiště, (dějin)! :-DDD plastika se celá moc "nepovedla."

Pátek, 30. prosince 2022, 09:53

Vilém Černík

Je skutečně dojemné, s jakou vehemencí různí pavědátoři obhajují tuto hnusnou provokaci. Jistě, hlava Hitlera určitě ano, Koněvova rozhodně ne.

Pátek, 30. prosince 2022, 08:37

Luboš Pacik

TAK, jen nesmiřitelní ubožáci bourají historii

Pátek, 30. prosince 2022, 07:29

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.