Počty uprchlíků z Ukrajiny, kteří přicházejí do krajského asistenčního centra pomoci (KACPU) v Plzni, se po letních propadech opět mírně zvyšují. Výrazně roste podíl těch, kteří požadují ubytování, protože v ČR nemají příbuzné nebo známé. Zatímco v březnu, po začátku ruské agrese na Ukrajině, chtěly v KACPU ubytování jednotky procent běženců, teď se podíl zvýšil na 30 až 40 procent z počtu odbavovaných.
Ubytovatelé přitom podle slov hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) hrozí, že když po zdražení energií nedostanou od státu místo 250 Kč/osobu/den o sto korun víc, vypoví kraji smlouvy. O zvýšení příspěvku, které prosazuje už měsíc Asociace krajů, zatím vláda nerozhodla. Plzeňský kraj se podle Špotáka obává v zimě vyššího přílivu uprchlíků, kteří ve své zemi nebudou mít kde bydlet nebo čím topit. Už teď se jich hodě vrací, řekl.
„Vycházíme z informací ubytovatelů, kteří nám říkají, jak moc jim rostou platby za energie. Dělali jsme si průzkum a jejich požadavek je zřejmě oprávněný. Každopádně o tom bude muset rozhodnout vláda, tedy ministerstvo vnitra a financí, jestli prostředky uvolní," řekl. Státní příspěvek nemá být podle něj pro komerční ubytovny na výdělek, ale k pokrytí nákladů. „Spousta ubytovatelů nám hlásí, že pokud k navýšení na 350 korun nedojde, tak s námi budou rozvazovat smlouvy. Jednotky z nich už řekly, že končí," uvedl Špoták.
Pobytové vízum má aktuálně v regionu s 580 000 obyvateli přes 34 200 Ukrajinců. Plzeňský kraj má smlouvu se 185 firmami poskytujícími ubytování a s 384 ubytovacími místy. „Celkem máme téměř 5400 ubytovaných osob," řekla mluvčí kraje Eva Mertlová.
Hejtman očekává, že s přicházející zimou počty uprchlíků porostou více. „Ale hlavní nebezpečí je v tom, že teď pořád 30 až 40 procent nově příchozích požaduje ubytování," řekl Špoták. Pokud by počty narostly na jarní vysoké stavy a procento žádostí o ubytování by zůstalo, tak by kraj se současnými kapacitami nedokázal zajistit ubytování všem. Z partnerské Ivano-Frankivské oblastí na jihozápadě Ukrajiny, s níž kraj navázal spolupráci v dubnu, má signály, že po ruských útocích na obydlená území v posledních dvou týdnech ztrácí hodně lidí střechu nad hlavou, nefunguje jim elektřina a na zimu budou muset prchat na západ Ukrajiny nebo do střední Evropy.
Peníze pro ubytovatele dostává kraj od státu pravidelně, i když se zpožděním. „Dosud jsme ale nedostali ani korunu, a to ani ostatní kraje, na provoz KACPU z dotačního titulu ministerstva vnitra. My požaduje něco přes čtyři miliony korun," uvedl hejtman. Neobává se, že by některé komerční kapacity využívané v kraji pro uprchlíky skončily kvůli tomu, že tam začnou najíždět turisté na zimní dovolené. „Většinou jde o ubytovny a byty, tedy místa, která nejsou až tak navázaná na turistický ruch," uvedl hejtman. V tříhvězdičkovém hotelu by podle něj nestačila na pokrytí nákladů majitelů ani zvýšená suma 350 Kč.
KACPU zatím nepočítá s rozšířením provozní doby, funguje v pondělí, středu a pátek. „Zatím si vystačíme. A to i vzhledem k tomu, že policie má teď hodně starostí s uprchlíky ze Sýrie, kteří se snaží dostat do Německa," řekl Špoták. Za středu odbavilo KACPU 279 lidí, z nichž 106 získalo ubytování.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.