Počasí dnes21 °C, zítra21 °C
Pátek 2. června 2023  |  Svátek má Jarmil

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Světelná interaktivní rodinná expozice v DEPO2015 promění návštěvníky v Lovce znaků

PR článek

Plzeňské DEPO2015 připravilo pro rodiny s dětmi v pořadí již třetí autorskou interaktivní expozici, která se svým světelným designem odkazuje na oblíbený festival světla BLIK BLIK. Po úspěšných projektech Digitální hřiště a Tajuplný les tentokrát zážitková výstava provede malé i velké návštěvníky netradičně pojatým světem písma, znaků, šifer a komunikace. Výstava startuje 19. října a potrvá do 28. února 2023. Lov začíná!

Na výpravě mají návštěvíci coby Lovci znaků za úkol si na 450 metrech čtverečních poradit s 15 interaktivními exponáty. Musí se domluvit s robotem Blablátorem, porazit světelnou šibenici, napsat text v klínovém písmu, doslova vydupat písmena na klávesnici obřího psacího stroje nebo vyčistit videomappingové město od reklam. 

Po roce se kulturní a kreativní zóna DEPO2O15 vrátila ke konceptu autorsky vytvořené expozice, založené především na světleném designu festivalů světla BLIK BLIK. „Základem všech těchto výstav je světelné umění propojené zajímavou scénografií i výtvarnými instalacemi do jedinečného návštěvnického zážitku. Dva předchozí výstavní počiny, a to expozice Digitální hřiště a Tajuplný les, se staly divácky velmi úspěšnými. Jen Tajuplným lesem prošlo za půl roku na 27 000 nadšených návštěvníků," popisuje programový ředitel DEPO2015 Jan Štěpán.

„Téma, které jsme pro výstavu zvolili, má oslavovat jeden z nejvýznamnějších vynálezů lidstva, který ale bývá často opomíjen - písmo. Je až neuvěřitelné, z kolika úhlů pohledu se na něj dá nahlížet. Od historie přes komunikaci, až po umělecké ztvárnění liter či využití písma ve veřejném prostoru. Vytvořili jsme mnohovrstevnatou expozici plnou zážitků a objevování a doufáme, že návštěvníci díky ní zjistí, že písmo je nejen naprosto nezbytnou součástí našich životů, ale především je s ním velká zábava," vysvětluje Štěpán volbu tématu výstavy.

Úvodní část expozice popisující historii písma, jeho vznik a vývoj převzalo DEPO2015 ze slovenského Mezinárodního domu umění pro děti BIBIANA, kde měli toto téma zajímavě zpracované. Další exponáty založené především na světelném designu jsou autorskými počiny expozičního týmu DEPO2015 v kooperaci s umělci INITI, Vítem Truncem, Janem Jáchimem, Multilabem Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara či plzeňským výtvarníkem Pavlem Liškou. Ten stojí také za celkovou scénografií expozice.

Dohromady 15 výstavních zastavení propojuje linka pátrání po tajné zprávě zašifrované do nečitelných znaků na knižní záložce, kterou zvládne rozluštit jen ten nejlepší lovec. Úspěšní luštitelé pak budou za svou snahu odměněni.

Jako doprovodný program jsou k výstavě připraveny víkendové tematické workshopy. Na nich si budou moci návštěvníci vyrobit vlastní pero, sešít si poznámkový bloček nebo si vytvořit náramek z iniciál. Workshopy budou probíhat poblíž výstavy v kreativní pojízdné zóně KPZ každý víkend a ve stání svátky od 10:00 do 17:00. Není potřeba se na ně jakkoli registrovat. Cena je pouze v hodnotě příspěvku na materiál 50 Kč.

Expozice je vhodná pro děti alespoň se základní znalostí písmen a je bezbariérová, přístupná i pro rodiny s kočárky a vozíčkáře. Výstava je otevřena ve všední dny od 14:00 do 18:00, o víkendech, státních svátcích a školních prázdninách od 10:00 do 18:00. Vstup do výstavy je organizován po hodinových intervalech ve skupině 30 osob. Návštěvníci si tak mohou předem zakoupit vstupenky na daný den i hodinu. Více informací najdete ZDE.

Ohodnoť článek

Štítky DEPO2015, světelná výstava, Lovci znaků, tip na volný čas, rodinná expozice, výstava, design, les, umění, festival, Jan Štěpán, Pavel Liška, Ladislav Sutnar, exponát

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.