středa 1. dubna 2020 Hugo

I letošní advent nabídne v Plzeňském kraji stovky akcí

Stovky akcí připravily pro obyvatele Plzeňského kraje v adventním čase města a obce, charity, farnosti, muzea, památky, spolky i sportovní kluby. Před Vánocemi se budou konat bohoslužby, vánoční koncerty a divadelní představení, výstavy betlémů, tvůrčí dílny zaměřené na výrobu vánočních dekorací či dárků. Samozřejmostí je už pro většinu měst i menších obcí setkání při rozsvícení vánočního stromu, společný zpěv koled a řemeslné trhy a jarmarky.

V předvánočním a vánočním čase se také konají různé sbírky a charitativní a benefiční akce. Lidé při nich mohou přispět na opravy varhan, na pomoc starým nebo opuštěným lidem i na zvířata v útulcích.

Rozsvěcení vánočního stromu je na mnoha místech příležitostí, aby na návsích a náměstích zazpívaly děti ze základních a uměleckých škol či místní pěvecké sbory. Letos se stromy rozzáří od 29. listopadu do 1. prosince, obce slavnost většinou spojí s řemeslnými trhy a kulturním programem. V druhém největším městě kraje Klatovech se rozsvítí strom na náměstí 29. listopadu, v Domažlicích strom darovaný obcí Díly rozsvítí 30. listopadu, stejně tak v Kdyni, Všerubech nebo v Rokycanech. První adventní neděli 1. prosince se rozsvítí stromy v Nepomuku, Tachově, Radnicích, Dobřanech, Mirošově, Nýrsku, Horažďovicích nebo v Plzni, kde letos strom dostane po osmi letech novou světelnou výzdobu za 700.000 korun. Z Mirošova pojedou 1. prosince Mikulášské parní vlaky.

Největší nabídku akcí má Plzeň. Velké adventní trhy začaly už 23. listopadu a potrvají měsíc. Kromě desítek stánků, ukázek řemesel a občerstvení nabídnou trhy také dřevěný betlém, kolotoč či živá zvířata. Trhy doplní několik koncertů, 11. a 18. prosince se lidé na náměstí sejdou při společném zpívání koled. Vánoční program s dílnami připravuje tradičně zoologická zahrada a některá muzea. Duchovní program nabízí biskupství. Už několik let zní v Plzni o adventních nedělích ráno vánoční zpěvy roráty. Nedělní odpoledne patří každoročně adventním půlhodinkám, které nabízejí zastavení v předvánočním spěchu, čtení z bible a varhanní improvizace. Na Štědrý den se už tradičně u katedrály odehraje živý betlém.

Kromě zahájení adventu se na řadě míst připomínají i další prosincové tradice, třeba Mikuláš a čerti. V Dobřanech se 4. prosince otevře Nebe, peklo, Mikuláš v jízdárně ve Vančurově ulici, čertovská nadílka bude také na mirošovském zámku, oblíbené Nebíčko a peklíčko pořádá každoročně největší česká hradní zřícenina Rabí 30. listopadu a 5. prosince vjede Mikuláš v kočáře na domažlické náměstí.

Program po své návštěvníky si připravily i památky. Rabí se na vánoční podvečerní prohlídky s atmosférou zimního hradu, s ohni na nádvoří, se svařeným vínem, středověkou hudbou a koledami otevře 7. prosince. Zámek Červené Poříčí připravuje adventní kalendář. Zastávky v deseti vybraných svátečně nasvícených místnostech přiblíží některý vánoční zvyky. Zámek v Horšovském Týně se každoročně otvírá poslední adventní neděli a potom 26. až 31. prosince. Zámečtí zahradníci prohlídkové okruhy svátečně vyzdobí. Hrad Švihov pozve na zimní prohlídky 27. až 30. prosince.

Před Vánocemi mohou lidé na mnoha místech, v muzeích, na farách, v komunitních nebo rodinných centrech na tvořivých dílnách vyrábět adventní věnce, vánočné dekorace, perníčky či dárky. V Pavilonu skla v Klatovech budou například 30. listopadu a 1. prosince malovat a gravírovat skleněné svícny nebo skleničky, dělat skleněné šperky - ryté a malované medailony, navlékané přívěsky a náhrdelníky a malovat skleněné vánoční ozdoby.

V Kdyni turisté pořádají 7. prosince adventní mikulášskou vycházku na zříceninu hradu Rýzmberk a o den později se bude na hradním nádvoří promítat pohádka Anděl Páně. Na šumavském Špičáku bude konec roku patřit silvestrovskému sjezdu nejprudší české sjezdovky Šance s pochodněmi.

Autoři | Foto plzen.eu

Štítky ČR, zábava, trh, Vánoce, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.