pondělí 26. října 2020 Erik

Přeštice kompletně opraví za padesát milionů korun známý Modrý dům

Sedmitisícové Přeštice kompletně opraví za zhruba 50 milionů korun známý Modrý dům, bývalé sídlo vedení podniku Prefa u házenkářského hřiště. Město tam chce už od konce letošního roku zrekonstruovat současných 16 malometrážních bytů a vybudovat dalších 16 bytů. Trochu se zmenší plochy nebytových prostor, které tam město také zmodernizuje. Nejvýznamnějším partnerem tam zůstane úřad práce.

Objekt u velké světelné křižovatky na Plzeň v Palackého ulici získalo město od státu v 90. letech. Byla tam ubytovna pro Kubánce, kteří pracovali v Prefě. Město z ní vytvořilo byty, které předloni zkolaudovalo.

Dotace z EU

„To nám umožní žádat o dotaci z evropských fondů na rekonstrukce bytového domu na malometrážní byty," řekl starosta Přeštic Karel Naxera (TOP 09). I když tam je snížené nájemné, plášť budovy je podle Naxery v tak špatném stavu, že co lidé ušetří na nájmu, utratí za teplo.

„Kromě železobetonového skeletu nezůstane z Modrého domu nic, náklady odhadujeme na 50 milionů korun," uvedl. Přeštice nyní dokončují projekt na požadavky dotačních titulů. Na zateplení chce město získat peníze z operačního programu Životní prostředí a na byty z operačního programu IROP. „Proto se musí dělat dva projekty a dva rozpočty," uvedl. Dotace mají pokrýt téměř polovinu nákladů.

Rekonstruce Hurtovny

Přeštice nedávno dokončily kompletní rekonstrukci tzv. Hurtovny, kde vybudovaly tři nové byty a tři provozovny. V příštích dnech otevřou modernizovanou administrativní budovu a laboratoře u čistírny odpadních vod ve směru na Nepomuk, investovaly přes deset milionů korun.

Přeštice mají letos rozpočet 195 milionů korun, z toho si mohou dovolit investovat do rozvoje přes 20 milionů Kč, dále využívají uspořené peníze.

Autoři | Foto Pohrebnisluzba.eu

Štítky přeštice, modrý dům, rekonstrukce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.