sobota 2. července 2022 Patricie

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

“Jsme naprostí šílenci.” Parta Plzeňáků s pirátskou vlajkou chce vyrvat kmotrům město z rukou

PR článek

Tahle skupinka nadšenců má chorobnou tendenci si k běžným životním starostem přibírat i boj za zájmy druhých — za lepší město, stát, svět, prostě za ideály. Společně věří, že k dosažení pozitivní změny je nutné využít výhod demokracie a účastnit se politického procesu. Společně jdou do voleb za Piráty.

“Dělali bychom to, i kdyby Pirátská strana nikdy nevznikla,” říká lídr Pirátské kandidátky do zářijových komunálních voleb v Plzni, Pavel Bosák, o němž  jsme nedávno psali ZDE. “Musíme být naprosto šílení, když si troufáme jít proti mocenské chobotnici, co se roky rozlézala napříč městem. Chceme lepší život pro Plzeňáky, bez klientelizmu a bez rozkrádání,” dodává.

A kdo jsou další z členů téhle různorodé party troufalců? Podívali jsme se na jejich osobnosti z rozličných úhlů a představujeme vám je formou následujících medailonků.

Dan Kůs - “Self-made-man” s vášní pro politiku a rybaření

Jeho až téměř čítankový příběh o cestě ze skromných poměrů k pohádkovému úspěchu dnes v Plzni zná skoro každý. Začínal v malé garáži a během několika let se dopracoval ke dvěma velmi úspěšným internetovým startupům. Jeden z nich stále aktivně řídí. Při tom všem stihl vystudovat právnickou fakultu. Je neuvolněným zastupitelem v Plzni i na 3. městském obvodě. Ve volbách do Senátu v roce 2020 ho hlasy Plzeňáků dostaly až do druhého kola.

Během čtyř let jako opoziční zastupitel mimo jiné aktivně vystupoval proti výstavbě v Borském parku a na Valše, našel chyby v registru smluv, nebo spoluorganizoval petici proti prodeji Polikliniky Slovany. Nyní bojuje proti nic neřešící vyhlášce zákazu pití alkoholu ve městě. „Chci dělat politiku pro lidi v Plzni, bez kmotrů, bez rozkrádání, bez zbytečné buzerace. Snažím se být vždy na straně slabších proti aroganci mocných,” říká o sobě.

A jak si představuje super strávený volný den? „Nejskvělejší je to na rybách, zvlášť když berou. Pořádné jízdě s kaprem se nic nevyrovná. Pak někam se psem a partnerkou do přírody na trek a cestou jedno točené plzeňské. Večer dobrá detektivka nebo seroš na Netflixu a něco dobrého ukuchtit.

JUDr. Milan Chaloupka, MBA, LL.M. - Gladiátor s advokátní zkouškou

Specializuje se na složitou problematiku GDPR. Několik let strávil v advokacii, vedl úspěšnou firmu a je také certifikovaným koučem zabývajícím se školením “soft skills”, tedy tzv. měkkých dovedností. V roce 2020 byl zvolen do zastupitelstva Plzeňského kraje, kde pracuje jako předseda výboru pro digitalizaci, IT a Otevřený kraj. „Mým cílem je pomáhat občanům, aby šetřili čas a komunikovali s úřady co nejvíce online,” říká.

Zároveň je také aktivním sportovcem a pravidelným účastníkem závodů jako Gladiator nebo Predator race. Svůj volný čas ale teď spíše tráví s manželkou a jednoročním synem. „V poslední době  si tělo nejčastěji protahuji  na nákupech s rodinou nebo na procházce s kočárkem,” vysvětluje s úsměvem. „Ale nejlíp si hlavu vyčistím na golfu, nebo na překážkových závodech, kde si v terénu dokazuji, že na to pořád mám,” dodává. Se stejnou bojovností a zarputilostí chce dál pokračovat ve své politické misi. „Na nic si nehraju a jsem jeden z vás. Chci, aby digitalizace usnadnila život všem obyvatelům Plzně. Jako právník, Pirát a sportovec se chci statečně bít za každou dobrou věc, podle zásad fair play, a  klidně i proti všem.” 

Pavel Šrámek - Nesmlouvavý manager s duší kutila

Vede špičkový vývojový tým finanční aplikace. Při zaměstnání si ještě stíhá dokončit právní vzdělání. V rámci své opoziční práce v zastupitelstvu MO Plzeň 3 a v zastupitelstvu města se nejvíce věnoval hájení zájmu občanů v kauze protékající vody do základů novostaveb u Boleveckého rybníka. Rovněž se spolupodílel na pokrytí centra města internetovým signálem. Přiznává však, že je i tak trochu hračička: „Mám rád nové technologie. V práci i doma mě hrozně baví automatizovat jednoduché úkoly, ať už je to posílání faktur anebo automatické otevírání dveří.” Věří, že automatizace způsobí, že se jako společnost budeme muset přeorientovat na práci s vyšší přidanou hodnotou.

Své sklony k technickému kutilství musel trochu omezit, když se v minulém roce stal otcem. „Teď každou volnou chvilku trávím s rodinou. Ale stále moc rád dávám starým věcem nový život. Nedávno jsem si postavil moped, na benzín a z dílů složil moped na elektřinu.” Rád plave, jezdí na kole se synem a drží se motta: „Pokud se Ti nelíbí svět kolem tebe, zvedni se a udělej něco pro to, aby se změnil.“ V politice má jasnou filozofii: „Chci, aby tu bylo město, kraj, stát pro lidi, nikoliv lidi pro stát.”

Ing. Jiří Rezek, Ph.D. - Špičkový vědec s postřehem brankáře

Narodil se na Valašsku, ale celé dětství prožil v Mariánských Lázních. Už od mládí byl vášnivým milovníkem knih. Tři mušketýry i Hrabě Monte Crista měl prý přečtené před desátým rokem věku. „Masivní infuze přeromantizovaného světa z pera Alexandra Dumase st. nebyla bez následků. Sám jsem se pokoušel psát kratší povídky a ponuré úvahy,” říká. Jelikož měl ze slohu vždy jedničku, pedagogové mu doporučovali cestu humanitních studií. „Jenže kluci ze třídy šly do Plzně na průmku. A protože ve čtrnácti netušíte kdo jste, natož kam směřujete, šel jsem s nimi,” vysvětluje.

Následovalo studium aplikované fyziky na ZČU. Tam působí dnes jako vědecký pracovník v oblasti výzkumu nových nanomateriálů. Věří, že tato oblast vědy v dnešní době může doslova zachránit svět. 

„Je to o výzkumu technologií šetřící energií, o nových obnovitelných zdrojích a o mnohém dalším,” říká. Jako otec dvou dětí rád pořádá popularizační přednášky pro mladé lidi, aby je přitáhl ke studiu přírodních věd. Je také hlavním organizátorem letní školy aplikované fyziky NanoCamp.  Při tom všem si dokáže najít čas zahrát si svůj oblíbený florbal na pozici brankáře. „Po dni stráveném exaktní a metodickou prací je super odreagování,” dodává.

Mgr. Olga Sejrková - Od umění k trakčním pohonům

Už jako malá milovala barvy a vše tvůrčí. Díky rodičům stavařům nalezla největší zálibu v dějinách umění. Vystudovala uměleckou školu v Bechyni a pětiletý magisterský obor výtvarná kultura na ZČU. Jenomže téměř okamžitě po škole dostala příležitost pracovat v obchodním oddělení stavební firmy, kde za téměř 14 let nabrala hodně zkušeností s řízením projektů a různé technické znalosti. Ty už třetím rokem zúročuje v obchodním oddělení strojírenské firmy ze Škoda Group. „Vím, že tím trochu nabourávám zažité stereotypy, ale nakonec  technika a technologie staly mou zálibou,” vysvětluje.

Láska k umění ji však neopustila. Úspěšně ji předává své talentované dceři, kterou vychovává jako samoživitelka. Zároveň doufá, že se jí po volbách podaří prosadit, aby město nenechalo chátrat své architektonické skvosty a aby je určitě neprodávalo bezohledným investorům. „Podle Konfucia jsou omezení v našich životech jen ta, která si klademe my sami. Já velké výzvy vítám.”

Mgr. Jana Tomšíková - Pedagožka a autorka se srdcem pro komunitní práci

Povoláním učitelka, která pomáhala vytvořit nový směr myšlení na českých školách pomocí nové vize prof. Hejného. Dvanáct let redigovala učební materiály, podle kterých se dnes učí 30 procent českých škol. „Cílem bylo, aby čas strávený ve škole děti rozvíjel a zároveň nenudil,” vysvětluje. S nakladatelstvím Albatros spoluvytvářela i Slabikář s obrázky Čtyřlístku. „Šlo o to, aby byla dosažena co největší efektivita ve výuce, a aby děti objevování písmenek bavilo a přivedlo k lásce na celý život,” dodává.

Jejím koníčkem jsou aktivity komunitního typu, ať už jsou to každoročně pořádané turistické příměstské tábory nebo sportování pro seniorky a ženy. Věnuje se dobrovolnické práci v TJ. „Snažím se všemožně pomáhat, hlavně dětem do 7 a lidem nad 70. A také lidem odkázaným na druhé. Proto mám maličkou firmu na produkty, které vytváří chráněná dílna,” popisuje. „Být aktivní pro občany má pro mne smysl. Je toho ještě tolik, co je potřeba dělat, cyklostezky, opravy chátrajících budov. To je mou hlavní motivací, proč kandiduji,” dodává.

Hodnocení článku je 82 %. Ohodnoť článek i Ty!

Zdroj Zadavatel / zhotovitel: Česká pirátská strana

Štítky Pavel Bosák, Piráti, komunální volby, Daniel Kůs, Milan Chaloupka, Pavel Šrámek, Jiří Rezek, Olga Sejrková, Jana Tomšíková

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.