neděle 9. srpna 2020 Roman

Kandidátky pro krajské volby v Plzeňském kraji jsou hotové, hejtman zatím s otazníkem

Kandidátky pro podzimní krajské volby v Plzeňském kraji jsou známy. Na čelních místech kandidátek stran jsou známé tváře regionální politiky i nováčci. Vznikají nové koalice. Současný hejtman Josef Bernard (ČSSD) oznámil 6. května, že odchází z ČSSD. A zatím se nevyslovil, zda bude kandidovat.

Neshody mezi hejtmanem Josefem Bernardem a částí spolustraníků panovaly delší dobu. K dalšímu působení v politice se zatím nevyjadřuje. Připustil, že ho už dřív některé strany oslovily. Nabídku dostal loni od STAN, ale dosud nepotvrdil, jestli do krajských voleb zasáhne. 

Na jednání krajského zastupitelstva 8. června navrhne hejtman hlasování o svém odvolání. Klub zastupitelů ČSSD jej vyzval, aby se vzdal mandátu, což Bernard nechce. Otázkou je, zda bude dost hlasů pro jeho odvolání a zda se vůbec nějaký nástupce na čtyři měsíce objeví.

Hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek ze STAN Bernardovi hned po jeho odchodu z ČSSD nabídl pozici lídra na listině STAN. "Ještě to není úplně definitivní, ještě je hodně brzo. Uvidíme, jak to všechno dopadne 8. června na zastupitelstvu, pak se to všechno rozhodne, podle toho, jak se zachová sociální demokracie," řekl Pavel Čížek. Potvrdil, že pokud hejtman přijme kandidaturu STAN, tak sám odstoupí z pozice lídra. "Na naší kandidátce, která bude určitě koaliční, bude více subjektů. Jednáme s několika, jak regionálními, tak celostátními, dáme to vědět někdy začátkem června," uvedl. Jména na kandidátkách je možné měnit do července.

Zastupitelstvo zřejmě nebude volit nového hejtmana. "Myslím si, že ta rada i bez hejtmana dokáže dovést kraj ke konci volebního období," konstatoval náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Ivo Grüner, který je lídrem ČSSD pro krajské volby a jedním z největších Bernardových kritiků. Grüner je náměstkem hejtmana od roku 2008 a je dlouholetým místostarostou Žihle na Plzeňsku. Sociální demokraté měli funkci hejtmana nepřetržitě od roku 2008, kdy se do čela kraje postavila bývalá ministryně zdravotnictví a později poslankyně a senátorka Milada Emmerová. Po dvou letech ji vystřídal Milan Chovanec, jeho pak Václav Šlajs.

V čele kandidátky ANO bude při letošních volbách krajský předseda a první náměstek plzeňského primátora Roman Zarzycký. Do voleb půjde zřejmě ANO samo, stejně jako se to předpokládá u Pirátů, jejichž lídrem je domažlický zastupitel Rudolf Špoták.

ODS se spojila s TOP 09 a kandidátku povede poslankyně a bývalá rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová z ODS, kterou strana potvrdila jako lídra už loni. Koalice se jmenuje "ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů". TOP 09 je teď v krajském zastupitelstvu v opozici. Na plzeňském magistrátu je ale v koalici s ODS, ANO a ČSSD.

KDU-ČSL půjde do voleb v koalici s Nestraníky a s Agrární demokratickou stranou. Lídrem bude krajská předsedkyně lidovců a hejtmanova náměstkyně Ivana Bartošová. KSČM povede do voleb poslanec Jiří Valenta.

Minulé volby v kraji vyhrálo ANO a získalo 11 z 45 mandátů, skončilo ale v opozici. Na koalici s těsnou nadpoloviční většinou 23 křesel se dohodla druhá ČSSD s devíti mandáty, třetí ODS s osmi křesly, Starostové a Patrioti se čtyřmi a Koalice pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a Nestraníci) se dvěma mandáty.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky volby, krajské volby, kandidátky, hejtman

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.