středa 8. července 2020 Nora

Vinou koronaviru čeká Plzeňský kraj o půl miliardy korun nižší příjmy z daní

S devítiprocentním propadem letošních daňových příjmů, zaviněným koronavirovou pandemií počítá Plzeňský kraj. Představuje to zhruba půl miliardy korun. O úvěru ke krytí výpadku kraj neuvažuje, nechce ani omezit investiční akce, které vnímá také jako výraznou podporu podnikání v regionu. 

Kraj odhaduje výpadek příjmu z rozpočtového určení daní ve výši asi 9,3 procenta, což letos představuje minimálně 530 milionů Kč. "Konkrétní čísla uvidíme nejdříve v polovině července po vyhodnocení druhého čtvrtletí. Podle toho nastavíme limity pro tvorbu rozpočtu na rok 2021, kde výpadek příjmů může tvořit 15 až 30 procent. Ale nechci strašit, dokud ta čísla neuvidíme," řekla náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS).

Kraj dokryje výpadek daní částkou 396 milionů z přebytku loňského hospodaření. Dalších nejméně 150 milionů chce najít v úsporách jednotlivých oblastí. O úvěru ke krytí výpadku zatím kraj neuvažuje. "Dobrý hospodář musí mít jistotu, že jej dokáže splatit. Pokud budeme sestavovat úsporný rozpočet, kde již nyní je zřejmý daňový propad, tak si neumím představit, jak a z čeho bychom další úvěr spláceli," uvedla náměstkyně.

Kraj se ale podle ekonomické náměstkyně musí připravit i na dokrytí časového nesouladu příjmů a výdajů, takzvaného cash flow, formou sjednání kontokorentního úvěru. Dřívější revolvingový úvěr na předfinancování evropských projektů splácí z příjmů z evropských dotací a z rezervního fondu.

Na přímou podporu podnikatelů nemá kraj žádné kompetence, podle Krejsové by mohlo jít o nedovolenou veřejnou podporu. "Neumím si vůbec představit, jak bychom to provedli," řekla. Výraznou podporou podnikání a zaměstnanosti v regionu bude udržení investičních akcí, které dávají práci ve stavebnictví, hlavně silničním, energetice, IT i drobným řemeslníkům při opravách a údržbě majetku kraje.

Podporu a úlevy pro podnikatele a zaměstnance připravují podle Krejsové vláda a ministerstva, míru potřebné podpory nelze z úrovně kraje či obce objektivně a spravedlivě posoudit. "Na plošnou podporu nemáme peníze. Na části slíbených podpor podnikatelům se beztak budou kraje a obce podílet krácením jejich daní," dodala.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Richard Beneš

Štítky hejtmanství, daňové příjmy, investiční akce, náměstkyně hejtmana, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.