Počasí dnes24 °C, zítra26 °C
Pondělí 29. dubna 2024  |  Svátek má Robert
Bez reklam

Sociální demokracii povede i v dalším období Michal Šmarda, strana ale změnila název i zkratku

Předsedou Sociální demokracie zvolili v sobotu v Plzni delegáti sjezdu opět starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu. V tajné volbě porazil místopředsedu Břetislava Štefana, který je starostou městské části Brno-Líšeň a někdejšího stranického místopředsedu Lubomíra Zaorálka, který v byl minulosti také ministrem zahraničí i kultury. Česká strana sociálně demokratická mění po 30 letech název na Sociální demokracie i současnou zkratku ČSSD na SOCDEM.

Předsedou Sociální demokracie zvolili dnes delegáti sjezdu opět starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu. V tajné volbě porazil místopředsedu Břetislava Štefana, který je starostou městské části Brno-Líšeň, a někdejšího stranického místopředsedu Lubomíra Zaorálka, který v byl minulosti také ministrem zahraničí i kultury. Na sjezdu v Plzni to oznámilo vedení strany.

Šmarda dostal 97, tedy zhruba 56 procent hlasů. Zaorálka volilo 58 delegátů, což představovalo přes 32 procent. Štefan získal 20 hlasů, asi 11 procent. Celkem 179 delegátů odevzdalo 176 platných hlasů, jeden nevolil žádného z kandidátů. Šmarda tak povede sociální demokracii i do příštích sněmovních voleb, jejichž řádný termín připadá na podzim 2025.

Šmarda po volbě delegátům poděkoval a řekl, že sociální demokracie má skvělou historii a před sebou ještě lepší budoucnost. "Sociální demokracie už totiž dobře ví, jaké nikdy nesmí opakovat chyby. Sociální demokracie už nikdy nesmí ztratit důvěru českého národa," zdůraznil Michal Šmarda.

V minulých volbách strana ze Sněmovny vypadla. V porovnání s dobou před zhruba deseti lety podstatně ztratila také v Senátu, v němž má jednoho zástupce. Šmarda řekl, že delegáti sjezdu dali nahlas najevo, "že se sociální demokracie vrací a Česká republika má velkou šanci na lepší budoucnost". V současnosti se preference Sociální demokracie pohybují podle průzkumů kolem čtyř procent hlasů. Hranice pro vstup do dolní komory je jeden procentní bod výše.

Pozice řadových místopředsedů Sociální demokracie obhájili na sjezdu v Plzni Karel Machovec, Martin Netolický, Daniela Ostrá a Břetislav Štefan. Do stranického vedení se na sjezdu vrátil po zhruba pěti letech Lubomír Zaorálek, a také Josef Říha. Delegáti dále zvolili místopředsedou Lukáše Ulrycha, který vede Mladé sociální demokraty.

ČSSD změnila název strany i zkratku

Česká strana sociálně demokratická změní po 30 letech název na Sociální demokracie i současnou zkratku ČSSD na SOCDEM. Pro změnu hlasovala značná většina delegátských hlasů. O změně názvu se rozpoutala debata, ozývaly se i kritické hlasy. Sociální demokraté představili na sjezdu rovněž nový vizuální styl. Pro změnu názvu byly nutné hlasy nejméně dvou třetin, tedy aspoň 119 delegátů sjezdu. Návrh podpořilo 152 delegátů, tři byli proti a 14 se hlasování zdrželo.

Předseda sociální demokracie Michal Šmarda při představování změn uvedl, že jednou z definic šílenství je opakovat stejné chyby se stejnými lidmi a zároveň očekávat jiný výsledek. "Už takoví být nechceme. Nechceme opakovat staré chyby, chceme jít dopředu," zdůraznil.

Nad změnou názvu se pozastavoval někdejší stranický místopředseda, bývalý ministr i senátor Zdeněk Škromach. "My jsme volby vyhrávali," poznamenal. O jiném pojmenování strany by podle něho měli rozhodovat členové v referendu. Naopak například rovněž bývalý místopředseda ČSSD a ministr Jiří Dienstbier označil představené návrhy za svěží a moderní. "Celek dává smysl" řekl Diensbier, který byl i poslancem a senátorem.

"Sjezd je suverén a může odhlasovat cokoli," zaznělo v debatním vystoupení Petra Pavlíka. Šmarda poukazoval na to že o změně názvu z Československé sociální demokracie na Českou stranu sociálně demokratickou se před třemi desítkami let rozhodovalo také na sjezdu. V diskusi zaznívaly i obavy o to, zda voliči strany přijmou změnu jejího názvu dobře, či výzvy, že sociální demokracie by se spíše měla věnovat debatě o programu než o vizuálním stylu.

Návrhy nových log podle autorů ze spolupracující agentury zachovávají podstatu sociálnědemokratických hodnot. Abstraktní tvar by měl podle nich připomínat okvětní lístek růže, kterou ČSSD používala jako logo v minulosti. Barevné provedení pak bude cihlové. Sociální demokracie chce obyvatele oslovovat sloganem Lidskost místo sobectví jako variantou na motto Lidskost proti sobectví, s nímž šla ČSSD do voleb v roce 1996, kdy ji vedl Miloš Zeman.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČSSD

Štítky ČSSD, Sociální demokracie, SOCDEM, Michal Šmarda, volba předsedy, změna názvu

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Karel Poláček

Établissement vzdor změně názvu a jeho zkratky zůstává stejný, pokud zůstává stejné jeho osazenstvo.

Neděle, 11. června 2023, 08:24Odpovědět

Sociální demokracii povede i v dalším období Michal Šmarda, strana ale změnila název i zkratku  |  Politika  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.